Kategorie

Jaki styropian pod wylewkę?

Jaki styropian pod wylewkę?

Szczelny dach, odpowiednia termoizolacja ścian budynku, ocieplone poddasze to kwestie, na których punkcie zwykle jesteśmy wyczuleni, gdy budujemy dom. Nieco rzadziej mówi się o jeszcze jednym miejscu, które może sprawić, że dom będzie mniej wydajny energetycznie. Jest to podłoga i w jej kontekście omówimy, jaki styropian pod wylewkę będzie optymalnym rozwiązaniem.

Wybieramy styropian podłogowy

Styropian pod wylewki nieco różni się od klasycznie używanego na co dzień styropianu. Przede wszystkim różnica dotyczy właściwości fizycznych, ponieważ z racji miejsca, w którym zostanie ułożony, musi on być bardziej wytrzymały na czynniki mechaniczne, przede wszystkim na ścisk.

schemad domu bez styropianuTwardy materiał poradzi sobie z naciskiem, który wytwarzany jest w naszym domu, a właściwości chemiczne wersji pod wylewki nie różnią się w znaczący sposób od tych systemów, które wykorzystywane są chociażby do ocieplenia ścian budynku.

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje styropianu:

  • biały (przenikalność cieplna na poziomie 0,038 W/mK) – teoretycznie słabszy jakościowo, ale często wybierany w przypadku, gdy mamy możliwość ułożenia jego grubszej warstwy na podłodze. W takiej sytuacji uzyskamy zadowalające efekty, znacząco obniżając koszty ocieplenia;
  • szary/grafit (przenikalność cieplna na poziomie 0,031 W/mK) – lepsza odmiana styropianu o znacznie wyższym współczynniku lambda. Jego zaletą jest możliwość zastosowania cieńszej warstwy materiału, co może być korzystne w niektórych konstrukcjach budynku, gdzie grubsza warstwa kolidowałaby na przykład z dolną krawędzią drzwi.


Szary styropian posiada lepsze właściwości termiczne i znacznie lepiej zabezpiecza budynek przed stratami ciepła, ale należy pamiętać, że ta jakość ma swoją cenę i jest on droższy od klasycznego styropianu. Różnica w cenie wynosi zwykle około 25%, co przy mniejszym budżecie może mieć decydujący wpływ na to, jaki styropian pod wylewkę zostanie zastosowany.

Zalecana grubość styropianu podłogowego

To bardzo zmienna kwestia. Mówi się często o 15 cm takiej izolacji na podłodze, ale w wielu przypadkach może być niemożliwe jej wykonanie z racji konstrukcji mieszkania czy też elementów funkcjonalnych, takich jak wspomniane wyżej drzwi. Zbyt wysoki styropian utrudniłby korzystanie z mieszkania, dlatego też w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie stworzyć izolacji takiej grubości, warto zastanowić się nad wyborem rozwiązania znacznie lepszego w swoich parametrach, w tym wypadku zastosowaniem cieńszej warstwy styropianu szarego.

W przypadku ocieplenia podłogi na piętrze budynku, możemy zmniejszyć grubość warstwy izolacyjnej nawet do jedynie 5 cm. Gdy nasza podłoga zostanie wyposażona w ogrzewanie podłogowe, zmniejszyć możemy grubość styropianu do około 8 - 9 cm. To powinno wystarczyć do utrzymywania w domu temperatury na poziomie 21 - 22 stopni Celsjusza.

Ocieplenie podłogi – jaki styropian pod wylewkę wybrać w kontekście ekonomii

Koszt inwestycji zależny będzie od tego, czy wykonujemy pracę samodzielnie, czy też zatrudniamy ekipę budowlano-remontową. Koszt układania termoizolacji za metr kwadratowy rozpoczyna się już od 25 zł. Do ceny należy oczywiście doliczyć zakup wszystkich materiałów. W przypadku wynajęcia firmy zewnętrznej bardzo często możemy uzyskać zniżkę na usługę wynikającą z faktu, że ten sam wykonawca będzie podejmował się jednocześnie wykonania posadzki, więc również doradzi, jaki styropian pod wylewkę należy kupić.

Warto kłaść styropian pod wylewkę

Podsumowując, styropian podłogowy w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i pozostałymi elementami izolacji termicznej budynku może dać korzystny efekt, a jego poprawne ułożenie pod wylewką wpłynie w przyszłości na znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne w kontekście ogrzewania naszego domu. To, jaki styropian pod wylewkę wybrać, nie powinno więc być decyzją przypadkową. Dobry wybór szybko zauważymy w naszych portfelach po sezonie grzewczym.