Kategorie

Maszyna, gilotyna do cięcia styropianu

Maszyna, gilotyna do cięcia styropianu

Podczas prac budowlanych uzupełnieniem wiedzy i doświadczenia pracowników jest stosowanie specjalistycznych urządzeń. Wśród nich znajduje się gilotyna przeznaczona do cięcia płyt styropianowych. Można ją nabyć w hurtowni Pakiet, która obsługuje Klientów z Białegostoku i innych miast, służąc pomocą przy wyborze. To inwestycja konieczna w wielu dziedzinach, a z praktycznego punktu widzenia – rozwiązanie godne uwagi.

Zasadność stosowania przecinarki

Mimo tego, że styropian to miękki materiał, jego obróbka nie jest łatwym zadaniem. Mogą pojawić się problemy z dokładnym wymierzeniem i wykonaniem nacięcia, szczególnie na krawędziach czy w ramach cieniowania (przecięcie arkusza w poziomie i uzyskanie z niego dwóch równych części). Utrudnieniem dla pracowników może być również nadmierny kurz.

Odpowiedzią na wyzwania z tym związane jest gilotyna do cięcia styropianu. W jej mechanizmie wykorzystywany jest drut grzejny. Jego temperatura to około 200-300ºC, co wystarcza do dokładnego docinania płyt styropianowych.

Przecinak jest alternatywą względem noża oraz piły. Narzędzia te nierzadko nie zapewniają wymaganej precyzji, czego skutkiem są nierówno przycięte krawędzie arkuszy. Ponadto ich stosowanie wiąże się z powstawaniem wielu odpadów oraz dużą ilością kurzu. Znacznie utrudnia to prowadzenie prac budowlanych.Podstawowe cechy maszyny do cięcia styropianu to:

  • możliwość przycinania jednego lub wielu arkuszy jednocześnie, co usprawnia czynności realizowane na budowie,
  • minimalizacja odpadów – wokół urządzenia i operatora nie pojawiają się pył oraz drobne białe kuleczki ciętego materiału,
  • oszczędność czasu, redukcja kosztów – wynika z mniejszego zużycia materiału, a także ograniczenia czynności związanych ze sprzątaniem pomieszczeń,
  • niewielki rozmiar i waga, co umożliwia szybki transport przecinarki w dowolne miejsce i natychmiastowe rozpoczęcie pracy za jej pomocą,
  • wytrzymała obudowa wykonana z metalu, zapewniająca odporność na trudne warunki panujące na budowie.

Gilotyna do styropianu przyczynia się do redukcji zjawiska określanego jako mostek termiczny. Jest ono skutkiem niedokładnego docięcia płyt styropianowych, co powoduje, że nie przylegają one do siebie lub ich krawędzie nakładają się. Wpływa to na zbyt niską temperaturę na wewnętrznej ścianie pomieszczeń i skraplanie się pary wodnej oraz rozwój wilgoci. Problem taki jest szczególnie widoczny w sezonie grzewczym.

Wybór odpowiedniej maszyny do cięcia styropianu

W procesie tym pod uwagę należy wziąć następujące parametry:

  • szerokość cięcia – dostępne są urządzenia o szerokości 102, 113 lub 132 cm; najczęściej wybierane są dwa ostatnie rodzaje, co wynika z ich dużej funkcjonalności i tego, że umożliwiają cięcie styropianu po przekątnej;
  • moc stacji zasilającej – minimum dla pojedynczej płyty to 150 W, jednak konieczność wycinania większej ilości lub całych kostek wymaga wydajniejszego urządzenia;
  • szybkość działania  – powinna być wysoka (zapewnia to przecinarka typu fast), jeśli wykonywane prace cechuje duża częstotliwość i powtarzalność ruchów, a operator urządzenia ma wystarczającą wprawę.

Konieczne jest również uwzględnienie ewentualnego wyposażenia maszyny do cięcia styropianu w dodatkowy blat roboczy. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy bardziej precyzyjnych pracach, w których liczy się ustabilizowane podłoże i dokładne przesuwanie materiału w poziomie. Mowa o cieniowaniu płyt styropianowych czy cięciu zgrubnym. Dobrym wyborem jest także przecinarka o wysokości 60 cm, ponieważ umożliwia cięcie całego opakowania, co pozytywnie wpływa na szybkość pracy.

Zakup przecinarki w specjalistycznej hurtowni budowlanej

hurtowni Pakiet w Białymstoku można zakupić maszynę do cięcia styropianu. Doradzimy, który model będzie najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb, a na życzenie dostarczymy go pod wskazany adres. Zależy nam na długofalowej współpracy, dlatego zapewniamy rozsądne ceny oraz wygodną obsługę podczas pobytu w naszej placówce.