Kategorie

Nasz poradnik jak uszczelnić okno dachowe

Nasz poradnik jak uszczelnić okno dachowe

Wiele osób wybierających projekt domu decyduje się na taki, który ma ciekawie rozłożone okna dachowe w określonym stylu, dodające uroku całości budynku. Tego typu konstrukcja ma wielu zwolenników, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z trudności poprawnego wykonania systemu okien dachowych, a także utrudnień przy ewentualnych remontach. Nowoczesna stolarka okienna zwykle nie wymaga specjalnego uszczelniania przy montażu, lecz często po kilku latach użytkowania takie działanie może być konieczne. Dziś nieco więcej o tym, jak uszczelnić okno dachowe, aby rezultat był zgodny z założeniami.

Kiedy należy uszczelnić okno?

uszczelnione okno dachowe

W momencie, gdy zauważamy, że wydajność termiczna okna słabnie, należy wzmóc czujność i zastanowić się nad uszczelnieniem. Warto również dokładniej sprawdzić, w którym miejscu przez okno przedostaje się strumień powietrza.

Tego rodzaju przeciąg w naszym mieszkaniu odbiera ciepło, a więc niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza w sezonie jesiennym i zimowym. Zauważalnym symptomem nieszczelności jest również pojawiająca się w obrębie okna wilgoć.

Absolutnym alarmem jest przeciekanie profili okiennych, co zdarza się czasami po wielu latach użytkowania lub na skutek uszkodzenia mechanicznego uszczelki. Oznacza to, że system uszczelnienia nie spełnia już swoich funkcji. To sytuacja, która powinna nas skłonić do wykonania natychmiastowych poprawek przy uszczelnieniu.


Gotowe zestawy uszczelniające

Na rynku dostępnych jest wiele zestawów uszczelniających do okien, również dachowych. Zwykle zestaw uszczelniający zawiera:

  • specjalną uszczelkę,
  • filtr powietrza,
  • izolację przeciwwilgociową,
  • rynienkę odwadniającę,
  • smar do mechanizmu okna.


Oczywiście nie każdy zestaw ma wszystkie te elementy. By być pewnym doboru odpowiedniego zestawu, warto skonsultować wybór ze specjalistą, który dodatkowo doradzi, jak uszczelnić okno dachowe.

Gdy problem jest poważniejszy

Czasami pomimo uszczelnienia okna nadal mamy problem przede wszystkim ze stratami ciepła z pomieszczenia. To sygnał, że okno może być źle osadzone lub też doszło do innego mechanicznego uszkodzenia w obrębie stolarki okiennej. W takiej sytuacji bez wątpienia należy wezwać fachowca, który zajmie się zbadaniem tematu i wskaże, jakie konkretnie są przyczyny nieszczelności oraz podpowie rozwiązania, które będą pomocne.

Popularne przyczyny nieszczelności okna:
 

  • uszkodzenie mechaniczne – często spowodowane samymi pracami montażowymi. Nie rzadziej również pojawiają się w przypadku wykonywania prac remontowych na poddaszu;
  • pęknięta lub zużyta uszczelka – szczególnie po kilku latach ciągłego rozprężania się i sprężania spowodowanego mrozami, uszczelka wymagać może wymiany;
  • słabe dociśnięcie skrzydła okna do ramy (odczuwalny powiew wiatru) – wynika z wypaczenia spowodowanego upływem czasu lub też pojawia się na skutek nieprawidłowo przeprowadzonych prac montażowych, albo jest efektem nieprawidłowego wyregulowania całości;
  • błędne zwymiarowanie przy montażu – to bardzo częsty błąd popełniany przez niedoświadczone ekipy montażowe. O pomyłkę rzędu kilku milimetrów przy tej pracy nietrudno, a tyle wystarczy, aby całość straciła na szczelności;
  • wada fabryczna – zwłaszcza w przypadku produktów z przecen należy wszystko dokładniej sprawdzić. By zminimalizować ryzyko takiej nieszczelności należy wybierać nowe i sprawdzone produkty.


To tylko część możliwych przyczyn nieszczelności. Diagnostykę zawsze warto zlecić doświadczonemu fachowcowi, który znacznie lepiej oceni sytuację w oparciu o wiedzę praktyczną dotyczącą tego, jak uszczelnić okno dachowe.

Jak uszczelnić okno dachowe samodzielnie i kiedy skorzystać z pomocyZdarza się, że problem nieszczelności pojawia się nagle i powoduje straty w mieszkaniu (na przykład przeciekanie wilgoci do wnętrza). Należy w takiej sytuacji wybierać solidne ekipy montażowe, a także unikać przesadnie atrakcyjnych promocji, które mogą sugerować na przykład niewłaściwe przechowywanie okien w magazynie. Z tego właśnie powodu warto ufać znanym markom produkującym okna i ekipom montażowym, które cieszą się dobrą opinią. Niezależnie od tego, jak uszczelnić okno dachowe należy w danym budynku, tylko prawidłowo wykonane prace przyniosą optymalne efekty.