Kategorie

Obudowa okienna jak obrobić okno dachowe?

Obudowa okienna jak obrobić okno dachowe?

Okna dachowe to funkcjonalne i estetyczne dopełnienie domu. Często stanowią ozdobę i przyciągają wzrok swoim wykonaniem. Nim jednak tak się stanie, czeka nas z nimi sporo pracy. Niekoniecznie łatwej i przyjemnej, bowiem obróbka okien dachowych nawet dla dekarzy bywa problematyczna. Gdy weźmiemy się za te prace samodzielnie nie mając doświadczenia, możemy być zaskoczeni tym, jak wiele niepowodzeń nas czeka. Jak więc obrobić okno dachowe, by dom zyskał na estetyce, a pomieszczenia na funkcjonalności?

Obróbka okna na poddaszu – najważniejsze informacje

obróbka okna dachowego

Sposób wykonania obróbki okna dachowego, materiały użyte do tej pracy i fachowość wykonania zadania to nie tylko kwestia estetyki. Można powiedzieć, że estetyka schodzi w tym wypadku na drugi plan. Poprawnie wykonana obróbka okna dachowego skutkować będzie polepszeniem się izolacji cieplnej naszego budynku. I odwrotnie – źle wykonana obróbka sprawi, że budynek będzie znacznie szybciej wytracać ciepło.


Aby uniknąć nadmiernego wychładzania wnętrz przez nieszczelne okna należy po pierwsze wykonać solidny projekt poparty pomiarami, a po drugie, jeżeli nie mamy pewności co do swoich kompetencji, wybrać fachową firmę, posiadającą doświadczenie w takich pracach.

Zabudowę można wykonać na przynajmniej dwa sposoby:


Wykorzystanie zabudowy gotowej jest wskazane w przypadku osób, które mają wiedzę montażową jak obrobić okno dachowe, ale nie dostateczną do wykonania samodzielnie bardziej skomplikowanej zabudowy kartonowo-gipsowej.

Gotowe zabudowy okna połaciowego


Zabudowa z użyciem szpalet jest nieco prostsza w wykonaniu. Są to specjalne obudowy, zwykle z drewna albo tworzywa sztucznego (PCV). Znajdziemy je w wersji gotowej w marketach budowlanych, ale możemy również wybrać wersję tworzoną na zamówienie. Także producenci okien oferują coraz częściej gotowe szpalety dedykowane pod swoje produkty.

W pierwszym etapie wykonujemy szablon. Zastąpi on klasyczny projekt przy zabudowie z płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki szablonowi precyzyjnie ustalimy pozycjonowanie elementów w oknie w celu późniejszego nawiercenia otworów. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją otrzymaną wraz ze szpaletami. Te mogą się nieco różnić zależnie od producenta, ale wykonując zadanie krok po kroku w kwestii tego, jak obrobić okno dachowe, możemy być pewni, że cały proces zakończy się powodzeniem.  

Zabudowa kartonowo-gipsowa


Ten rodzaj zabudowy uchodzi za trudniejszy w wykonaniu. Zaleca się powierzanie takich prac specjalistom. W pierwszym etapie przygotowuje się odpowiednio docięte płyty, które następnie montowane są za pomocą specjalnego stelaża ze stalowych profili. To właśnie taka konstrukcja finalnie znajdzie się na naszej ścianie. Należy zwrócić tu uwagę na precyzję wykonania wszystkich otworów i odpowiednie dokręcenie śrub. Dostępne są stelaże gotowe, można też wykonać je samodzielnie.

Producenci oferują często konstrukcję stalową wraz z oknem. Pozwala to uniknąć części problemów montażowych. Przymocowaną już konstrukcję gruntujemy, a po wyschnięciu gruntu szpachlujemy. Po tym etapie montujemy profile narożnikowe i ponownie wyrównujemy masą szpachlową. Ostatnim krokiem będzie oczywiście wykończenie ściany (np. pomalowanie).

Rola uszczelnienia w tym, jak obrobić okno dachowe

Bardzo ważne w kontekście termoizolacji budynku będzie właściwe uszczelnienie naszego okna od jego wewnętrznej strony. Użyć powinniśmy do tego celu folii paroizolacyjnej. Dzięki swoim właściwościom zatrzyma ona ciepłe i wilgotne powietrze. Musimy również skupić się na wyeliminowaniu ewentualnych nieszczelnościach, szczególnie zwracając uwagę na połączenia folii z innymi elementami ramy okiennej.

Wykonuje się także specjalny kołnierz paroszczelny z folii polietylenowej. Jego krawędź zostaje umieszczona w rowku przeznaczonym do szpalety. Kołnierz taki ma również swój zestaw montażowy – taśmę butylową i dodatkową taśmę jednostronną. Poprawne zamocowanie kołnierza wpływa korzystnie na warunki termiczne.

Prawidłowo zamontowane okno to:

  • znakomita estetyka pomieszczenia – dzisiejsze projekty uwzględniają ciekawą stylistykę z uwzględnieniem okien dachowych. Można z ich pomocą stworzyć niepowtarzalne wnętrza;
  • szczelność i izolacja przed czynnikami zewnętrznymi – okno dachowe jest nieustannie poddawane zmieniającym się warunkom pogodowym na zewnątrz, dlatego przydatna jest dodatkowa ochrona;
  • pozytywny wpływ na termoizolację budynku – to właśnie przez okna zwykle ucieka najwięcej ciepłego powietrza z budynku. Wszelka nieszczelność w obrębie okna tworzy również nieprzyjemne przeciągi w pomieszczeniach;
  • lepszy dopływ światła do pomieszczenia – dzięki zamontowaniu niewielkiej obudowy okiennej. Poprawne zabudowanie okna nie zasłoni przeszkleń okiennych.


Dzisiejsze możliwości techniczne i montażowe pozwalają na stworzenie funkcjonalnej zabudowy okiennej, która będzie ciekawym dopełnieniem aranżacji wnętrz, a wszystkie zagadnienia dotyczące tego, jak obrobić okno dachowe stają się bardziej przystępne.

Czy warto zatrudnić fachowego wykonawcę?


Ponieważ łatwo popełnić błędy, a konsekwencje bywają kosztowne, warto zastanowić się nad wyborem kwalifikowanych fachowców. Firmy montażowe to wiedza i zaawansowane technologicznie urządzenia – są w stanie rozwiązywać napotykane problemy przy montażu od tego, jak obrobić okno dachowe po kwestie związane z prawidłowym użytkowaniem. To rozsądna inwestycja, często wręcz niezbędna dla powodzenia danej realizacji.