Kategorie

Ściany zewnętrzne jaki tynk na elewację?

Ściany zewnętrzne jaki tynk na elewację?

Elewacja budynku z jednej strony stanowi jego wizytówkę, z drugiej również ma niemały wpływ na właściwości termiczne domu. Mówiąc w dużym uproszczeniu, od tego, jak wykończymy elewację zależy często to, jak duże rachunki przyjdzie nam płacić w przyszłości za ogrzewanie. Nie należy na tym etapie prac bagatelizować żadnych kwestii, a szczególnie docieplenia budynku, w tym pokrycia elewacji właściwym tynkiem. O tym, jaki tynk na elewację wybrać, przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.

Dlaczego tynk jest tak istotny?tynk elewacyjny potrzebnyCzęsto skupiamy się znacznie bardziej na zabezpieczeniu termicznym budynku poprzez materiały termoizolacyjne takie jak styropian czy wełna mineralna. Zapominamy przy tym, że równie ważne jest to, czym te materiały pokryjemy. Tynki stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi (mechanicznymi i atmosferycznymi). Dzięki temu ukryta pod nią warstwa ocieplenia nie będzie tak szybko ulegać zniszczeniu i tracić swoich właściwości termicznych.

Tynk elewacyjny – szeroki wybór rozwiązańWybranie odpowiedniego tynku nie jest zadaniem prostym. Wbrew pozorom nie należy kierować się jedynie własnymi upodobaniami, a wręcz te upodobania warto odłożyć na bok. W sytuacji źle dobranego tynku elewacyjnego trzeba będzie liczyć się z pęknięciami, w niektórych sytuacjach również na samym tynku pojawiać się mogą glony i grzyby. By takich właśnie sytuacji uniknąć, dobrze jest rozumieć, jaki tynk na elewację wybrać, aby sprawdził się w danym miejscu.

Oto podstawowe rodzaje tynków:

  • mineralny,
  • akrylowy,
  • silikonowy,
  • silikatowy.


Tynki zewnętrzne są jednowarstwowe, zatem ich położenie będzie nieco łatwiejsze niż w przypadku tynków składających się z kilku warstw. Firmy świadczące usługi tynkowania wykorzystują również szereg funkcjonalnych maszyn i urządzeń usprawniających jeszcze bardziej poszczególne działania.

Wybieramy tynk zależnie od potrzeb

Tynki mineralne i silikonowe są nieco mniej podatne na zabrudzenia, dlatego warto wykorzystać je w przestrzeni miejskiej. By uniknąć szybkiego pojawiania się wilgoci, mchu i glonów na danej elewacji, zastosować warto tynki akrylowe. Będzie to odpowiedni wybór w przypadku, gdy mieszkamy blisko lasów, łąk czy też parków. W przypadku, gdy potrzebujemy rozwiązania przede wszystkim odpornego na wilgotność, warto zdecydować się na tynk silikonowo-silikatowy.

Z kolei tynki typowo silikatowe, czyli wapienno-piaskowe, znajdują swoje zastosowanie w przypadku domów starszej konstrukcji. Silikat pozwala na swobodniejszą cyrkulację powietrza, a w połączeniu z wełną mineralną stanowi doskonałe rozwiązanie izolacyjne. Dodatkowe kwestie dotyczą tego, jakiego tynku na elewację warto użyć pod względem estetyki.

Co z fakturą tynku? Są ich różne odmiany – gładkie, chropowate, popularny „baranek” i kilka innych. Tak naprawdę sama faktura nie ma znaczenia w kwestiach technicznych, ma natomiast ważny wymiar estetyczny.

Miejsca newralgiczne i jakim tynkiem na elewację je dopełnić

Są takie miejsca, którym należy zapewnić szczególną dbałość. Często stosuje się w nich nieco inny rodzaj tynku, na przykład tynk mozaikowy, który spełnia dodatkowe funkcje, chroni szczególnie wrażliwe miejsca i znajdującą się pod warstwą tynku izolację termiczną.

To przede wszystkim:

  • cokoły – symptomem wskazującym na konieczność docieplenia cokołu jest jego przemarzanie w piwnicy budynku;
  • naroża fasad – to część budynku narażona szczególnie na tworzenie się mostków termicznych i przemarzanie, spowodowane również nieprawidłowym wykonaniem prac ociepleniowych;
  • szczyty – szczególnie narażone na przemarzanie w przypadku ściany szczytowej budynku oraz zakończeń poddasza.


Tynki mozaikowe stosowane w takich miejscach pozwalają na lepsze zabezpieczenie przed czynnikami mechanicznymi oraz wodą i wilgocią, stanowiąc dodatkową warstwę ochronną.

Jaki więc tynk na elewację spełni Twoje oczekiwania? Ten, który zachowując swoje właściwości przez lata będzie odpowiednio zabezpieczać ściany i inne otynkowane elementy konstrukcyjne budynku.