Kategorie

Potencjał elewacji jaki styropian na elewację wybrać

Potencjał elewacji jaki styropian na elewację wybrać

Wykończenie elewacji domu jest jednym z istotniejszych zadań, przed którymi stoimy w trakcie budowy lub remontu. Oczywiście niebagatelne znaczenie ma estetyka i to właśnie na tej kwestii wiele osób skupia najbardziej, ale prócz estetyki należy zwrócić uwagę również na odpowiednią izolację ścian budynku. Technika ocieplania ścian zmienia się wraz ze zmieniającą się technologią oraz materiałami, które są do tego celu używane. Wiedząc jaki styropian na elewację zastosować, można uzyskać dodatkowe skuteczne docieplenie budynku.

Jakim materiałem ocieplić elewację budynku?


elewacja domu do wykończeniaPrzede wszystkim zwrócić należy uwagę na tak zwany współczynnik przewodności cieplnej lambda (λ). Określa on, jak wiele ciepła z wnętrz jest w stanie zatrzymać dany materiał. Co zatem oczywiste, im niższy będzie ten współczynnik, z tym lepszym materiałem mamy do czynienia i jego zastosowanie będzie bardziej zasadne. Szczególnie gdy rosną wymagania energetyczne odnośnie budynków, ale także wyższe są koszty ogrzewania. Styropian zwykle wykazuje współczynnik w okolicy 0,031 W/mK.

Oprócz tradycyjnego styropianu wykorzystywane są również:

  • wełna mineralna (0,031 W/mK),
  • płyty PIR (0,019 W/mK),
  • aerożel (0,012 W/mK),
  • płyty z piany fenolowej (0,021 W/mK).


Jak widać, niektóre z wymienionych materiałów mają lepszy współczynnik przewodności cieplnej, nie oznacza to jednak, że na pewno będą rozwiązaniami korzystniejszymi. Dlaczego zatem wybrać styropian i jaki styropian na elewację będzie optymalnym rozwiązaniem?

Styropian – właściwości termiczne

Współczynnik przewodności cieplnej 0,031 W/mK (styropian szary) nie jest oszałamiający, a jednak od lat to właśnie styropiany są wybierane jako warstwa ocieplenia budynku. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie oferujące najlepszy stosunek jakości do ceny.

W przypadku niektórych materiałów różnica w koszcie materiału z montażem jest na tyle duża, że nie zdąży się zwrócić w rachunkach za ogrzewanie nim nastąpi konieczność wymiany termoizolacji na nową. Styropian to również prostota montażu. Także osoby z mniejszym doświadczeniem w pracach budowlanych mogą podjąć się tego zadania.

Jaki styropian wybrać na elewację?Wybór styropianu nie jest bardzo szeroki. Na rynku dominują głównie dwa jego rodzaje:

  • styropian biały – o współczynniku lambda 0,038 W/mK. Powszechnie stosowane rozwiązanie w przypadku ocieplania ścian budynku oraz podłóg i poddaszy przede wszystkim dzięki cenie, która pozwala zmniejszyć koszty całej inwestycji;
  • styropian szary (grafitowy) – o współczynniku lambda 0,031 W/mK. Udoskonalona odmiana styropianu, stosowana wszędzie tam, gdzie zależy nam na najwyższej jakości ocieplenia oraz zmniejszeniu grubości warstwy izolacyjnej.


Należy pamiętać również o tak zwanym oporze cieplnym, który bezpośrednio związany jest z grubością zastosowanego materiału. Grubość styropianu jest równie istotna, co jego współczynnik lambda. Na rynku dostępnych mamy wiele grubości styropianu, sięgających nawet 30 cm. Nie zawsze jednak jest tak, że grubsza warstwa materiału lepiej ociepli nasz budynek. Kilka centymetrów cieńsze docieplenie o lepszym współczynniku lambda zrobi to często znacznie lepiej.

Koszt ocieplenia budynku styropianem


Jak wspomnieliśmy, kluczową rolę w przypadku styropianu odgrywa odpowiedni stosunek jakości do ceny. Jak zatem jest z tą ceną? Koszt różni się zależnie od miejsca zakupu, ale za usługę docieplania zwykle trzeba zapłacić fachowej firmie od 45 do 60 zł/m2. Warto, ponieważ specjaliści doradzą, jaki styropian na elewację będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku konkretnego budynku z uwzględnieniem samej konstrukcji tego obiektu oraz w oparciu o potrzeby użytkowników.