Kategorie

Jaki kolor elewacji wybrać praktyczne porady

Jaki kolor elewacji wybrać praktyczne porady

Elewacja budynku jest jednym z jego najbardziej widocznych elementów i w bezpośredni sposób rzutuje na to, jak  budynek będzie widziany i odbierany przez otoczenie. To niemalże ostatni etap prac wykończeniowych przy budowie domu, który zwieńcza dzieło i sprawia, że w domu zaczynamy czuć się jak u siebie. Warto zatem przyłożyć się do tego etapu prac i dobrać odpowiednie sposoby wykończenia elewacji oraz kolor. Decyzja o tym, jaki kolor elewacji wybrać dla nowego domu, powinna być podjęta świadomie.

Kolor elewacji dopasuj do dachu

tynk biohydrofobowy na ścianieCo mają wspólnego ściany budynku z pokryciem dachowym? W kwestii estetycznej bardzo wiele. Zwykle dach jest wykonany przed malowaniem elewacji i z racji na ograniczenia w używanej kolorystyce materiałów pokryciowych właśnie od tego, jakie dachówki wybraliśmy, zależało będzie to, w jaki sposób warto wykończyć również kolorystycznie naszą elewację. Faktura wybranego pokrycia dachowego, rozmiar dachówek czy elementów blachodachówki oraz sposób wykończenia będą przekładały się na wybór koloru budynku.  

Znaczenie koloru – walory techniczne

Każda farba posiada określone właściwości, w tym również absorbuje lub odbija większą lub mniejszą ilość światła. Z tego właśnie powodu nie stosuje się zwykle kolorów zbyt krzykliwych na ściany zewnętrzne. Może to bowiem skutkować nadmiernym odbijaniem promieni słonecznych.

Odczucia z patrzenia na taki budynek w pełnym słońcu mogą być wręcz nieprzyjemne dla naszych oczu. Zrezygnujmy zatem z kolorów nazbyt intensywnych oraz farb mocno błyszczących, a wtedy to, jaki kolor elewacji wybrać będzie bardziej oczywiste i proste do ustalenia.

Jaki kolor elewacji? Decydująca estetyka budynku


Zła decyzja odnośnie koloru może oznaczać wiele dodatkowej pracy, energii i kosztów przy przemalowaniu. Bezpiecznym rozwiązaniem w niemal każdej sytuacji będą kolory ciepłe.

Kolorystyka chętnie wybierana w naszym kraju jest zwykle stonowana i są to:

  • odcienie bieli,
  • odcienie szarości,
  • kolor kremowy,
  • kolor beżowy/kość słoniowa.


Prócz własnego gustu co do kolorów wziąć należy również pod uwagę rozwiązania zaproponowane przez projektanta. Praktycznie każdy projekt domu uzupełniony jest o wizualizację, na której właśnie kolory są ujmowane. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni co do konkretnej gamy kolorów, warto posiłkować się tym, co zaproponował projektant.

Nie zapominaj o zgraniu z otoczeniem

Pełna harmonia z otoczeniem również jest wskazana. Oczywiście ważne, by budynek wpisywał się w ogólny klimat ulicy czy miejscowości (takie reguły bywają zapisane w prawie), ale również o dostosowanie koloru do naszego prywatnego otoczenia – ogrodu, koloru bramy wjazdowej, kostki brukowej.

Wiele zależy od bryły budynku. Jeżeli jest ona skomplikowana, posiada wykusze, lukarny i podobne elementy, kolor powinien raczej tonować całość. Niezawodna okaże się biel lub szarość. Na bardziej odważne kolory powinniśmy decydować się w przypadku budynków, których bryła niczym się nie wyróżnia i jest raczej prosta. Jaki kolor elewacji wtedy wybrać? Bardziej krzykliwy może odwrócić nieco uwagę od tej prostoty i nadać budynkowi ciekawego charakteru. Warto postawić na intensywny żółty, zieleń – taka może być cała elewacja lub jej części.

Rodzaj farby do malowania elewacji


Kolor to nie wszystko. Musimy również dobrać odpowiedni typ farby, zależnie od rodzaju tynku. Oto w jaki sposób optymalnie dobierać farbę na rodzaj podłoża, czyli gdy na budynku zastosowano tynk:

  • mineralny, cementowy – to rodzaj tynku cienkowarstwowego o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Jest chętnie wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym; farby: silikatowa, silikatowo-silikonowa, akrylowa, silikonowa, cementowa, wapienna;
  • silikatowy – rodzaj bardzo uniwersalnego tynku krzemianowego, który również stosowany jest często w budownictwie jednorodzinnym. Posiada szczególnie dobre właściwości paroprzepuszczające; farby: silikatowa lub silikatowo-silikonowa;
  • akrylowy – tynk o dużej odporności mechanicznej, doskonale radzący sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Prosty w aplikacji, świetnie przylega do podłoża; farby: akrylowa lub silikonowa;
  • silikonowy – uznawany za produkt wyższej klasy. Jego cechą szczególną jest tworzenie warstwy hydrofobowej, z tego powodu jest również bardziej odporny na zabrudzenia; farba: silikonowa.


Należy również dostosować się do wszystkich wytycznych, które producent farby podaje na opakowaniu. Będą one dotyczyły między innymi warunków pogodowych. Zwykle malowanie elewacji możemy wykonać w ciepłe, w miarę słoneczne dni, w których temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza i nie są prognozowane opady deszczu.

Malowanie i inne decyzje odnośnie tego, jaki kolor elewacji wybrać

Wiele zależy od tego, czy prace zostaną wykonane samodzielnie, a jeżeli tak – przy użyciu jakiego sprzętu. Znajomość konstrukcji budynku, rodzaj podkładu oraz wiele innych czynników składa się na efekt ostateczny. Twój dom może wyglądać ciekawie i niebanalnie, wystarczy poznać rozwiązania oferowane przez współczesnych producentów.