Kategorie

Systemy odprowadzania wody, czyli istota doboru rynny

Systemy odprowadzania wody, czyli istota doboru rynny

Pełną funkcjonalność dachu oprócz solidnej konstrukcji i pokrycia, uzyskuje się przy instalacji systemów odprowadzania wody dzięki rynnom i rurom spustowym. To najważniejszy element uzupełniający dach. Rynny montuje się po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie kierując przepływ do pionów kanalizacyjnych.

Dzięki dobrze skonstruowanemu systemu, domownicy nie martwią się o zacieki i ryzyko przenikania wody lub wilgoci do niepożądanych obszarów w obiekcie.

Najczęściej wybierane rynny mają przekrój półokrągły, jednak są również dostępne prostokątne. Zasada systemu rynnowego jest w teorii prosta, otóż woda transportowana z rynien wzdłuż okapów dachowych musi trafić do pionowych rur spustowych.

rynny metaloweFinalnie, w zależności od projektu i zastosowania, odpływ wsiąka w:

  • Ziemię;
  • Studnię;
  • Zbiornik deszczowy;
  • Kanalizację.

Cały system opiera się na zasadach grawitacji, sprawdza się na dowolnym rodzaju dachu. Każdorazowo jednak należy dobrać odpowiedni do danej konstrukcji dachowej przekrój rynien, aby zapobiec przelewania w rurze spustowej przy potężnych ulewach.

Rynna jako element ochronny budowli

System rynnowy odpowiada za odpływ wody powstałej w wyniku opadów deszczu lub zalegającego śniegu. W rezultacie jest swoistym systemem ochronnym, który zapobiega przenikaniu wilgoci począwszy od ścian aż po fundamenty. System odpływowy nie powinien obciążać konstrukcji dachowej i chronić przed osłabieniem fundamentów.

Warto jest posiłkować się więc wiedzą projektanta, który dopasuje odpowiedni system z uwzględnieniem powierzchni obiektu, rodzaje dachu i specyfiką regionu. Ochrona przed gromadzeniem wody może być efektywna tylko wtedy, gdy zostanie dobrany odpowiedni przekrój rynny. Standardowo dla domów jednorodzinnych instaluje się rynny o przekroju 125 mm z kompatybilną rurą spustową o węższym otworze. Jest to najpopularniejsze zastosowanie w dzisiejszym budownictwie.

Wybór pomiędzy rynną plastikową a stalową – na co się zdecydować w hurtowni budowlanej?

Abstrahując od funkcji za jakie odpowiada dobry system rynnowy, istotne przy doborze instalacji odpływowej są również względy estetyczne. Rynny powinny być dobrane pod pasujące do całości pokrycie dachowe oraz elewacje. Przekrój rynien półokrągłych nie bez kozery jest najpowszechniej stosowany, ponieważ całość nie wygląda pretensjonalnie, a łagodne kształty spójnie tworzą odpowiednie zwieńczenie.

W ofercie Pakietu Budowlanego każdy inwestor marzący o wytrzymałym systemie odpływowym z możliwością dopasowania do projektu budowli – nie będzie zawiedziony. Stalowe odprowadzenia charakteryzują się dużą wytrzymałością materiału, można zaryzykować stwierdzenie, że wybór tego rodzaju gwarantuje brak jakichkolwiek odkształceń na strukturze.

To bardzo ważne, gdyż nawet niewielkie skaza na kanale odpływowym może być w skutkach katastrofalna dla ochrony obiektu. Ponadto rynny stalowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, co dla wielu regionów jest kwestią kluczową.

Mankamentem natomiast wyboru rynien z metalu szlachetnego jest podatność na korozje. Wymagana jest odpowiednia konserwacja materiału, aby zastosowanie mogło służyć na kilkadziesiąt lat. Z kolei rynny wykonane z tworzywa sztucznego, najczęściej z PCV charakteryzują się lekką konstrukcją i łatwym montażem. Wizualnie nie odbiegają od tych stalowych, ponadto są tańsze oraz nie dotyczy ich problem konserwacji przed korozją.

Niestety z uwagi na właściwości materiału, rynny z PCV nie są tak odporne na urazy mechaniczne. Silne nasłonecznienie, tudzież niskie temperatury, nie sprzyjają kondycji takiego systemu odpływowego. Szczególnie w zimie istnieje obawa przed urazami, gdyż materiał przy bardzo niskich temperaturach kruszeje, a to wpływa na potencjalne pojawienie się ubytków lub rozformowań.

Bezbłędny montaż systemu rynnowego

Niedopuszczalne jest popełnienie błędów przy montażu instalacji rynnowych. Odpływ wód opadowych musi przebiegać płynnie i bez najmniejszych skaz w kanałach rynnowych. Istotny jest zatem projekt i dobór odpowiednich akcesoriów wspornikowych.

Obecnie dostępne rynny są produkowane w łatwych do montażu patentach, na przykład zatrzaskowych. Wobec tego maleje czynnik ryzyka związanego z niedokładną instalacją. Jednakowoż nie warto podejmować prób montażu na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Warto zlecić dobremu dekarzowi realizację tego przedsięwzięcia i cieszyć się komfortem użytkowania domu, bez zbędnych obaw.

Wybór rynny warto poprzedzić przeanalizowaniem projektu konstrukcji dachowej i wymaganiami względem systemu rynnowego z uwzględnieniem warunków panujących w regionie. Inwestycja w zapobieganie nadmiernej wilgoci to dobrze wydane pieniądze, które zwrócą się w formie komfortu i spokojnej egzystencji we własnym domu.