Kategorie

Korzyści wynikające z docieplenia domu

Korzyści wynikające z docieplenia domu

Udowodniono, że najwięcej ciepła wewnątrz domu ucieka przez ściany. Niezwykle istotne jest zatem, aby grubość izolacji pokrytej na ścianie zewnętrznej, była odpowiednio duża. Zastosowanie styropianu lub styroduru jako materiału termoizolacyjnego, wpływa bezpośrednio na parametr energooszczędności budowli. W domu jest wówczas cieplej, a i na sercu też się zrobi ciepło widząc mniejsze liczby na rachunkach.

Docieplenie ścian, tudzież dachu, może być pierwotne i wtórne. Należy mieć na uwadze fakt, iż domu budowane w latach 80-tych i później, nie były projektowane z taką pieczołowitością jak robi się to dziś.

Dlatego też dociepla się stare mury i dachy, aby uzyskać wymagane obecnie parametry ciepła w obiekcie. Docieplanie może odbywać się poprzez zerwanie starej izolacji i zaaplikowanie nowego pokrycia lub nałożenie nowej warstwy styropianu na pierwotnej. Zaleca się stosowanie pierwszej metody, wówczas mamy pełen obraz tego, co aplikujemy oraz nie obciążamy konstrukcji.

Termoizolacja obiektów – kiedy warto ocieplić, a kiedy docieplić?

materiał na docieplenie poddaszaNajczęściej stosowane metody izolacyjne można wyróżnić ze względu na wykorzystanie materiału budowlanego:

Wymienione materiały wiodą absolutny prym w ociepleniach ścian zewnętrznych czy też dachów. Stosowny wybór musi być poprzedzony przeanalizowaniem kondycji termoizolacyjnej obiektu. Warto wykonać pomiary termowizyjne, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów inwestycji. Przyjmuje się w nomenklaturze specjalistycznej, że obiekt powinien mieć maksymalny współczynnik

U przenikania ciepła na poziomie  0,25W/m2K. Niestety, obiekty budowane kilkadziesiąt lat wstecz potrafią wykazywać parametry na niekorzystne 1W/m2K. Wtenczas zaleca się pełną odnowę systemu izolacyjnego i wdrożenie nowego. Obiekty zaś wymagające poprawy parametrów, warto jest docieplić, wykorzystując dobrej jakości materiały izolacyjne.

Styrodur, czyli słów kilka o młodszym bracie styropianu

Nie będzie nadużyciem teza, iż najpopularniejszym materiałem obecnie stosowanym do prac termoizolacyjnych jest styropian. Faktem jest, że materiał ten ma bardzo niskie właściwości przewodności ciepła. Mitem jest zaś stwierdzenie, że to obecnie bezkonkurencyjny materiał do izolacji obwodowej lub dachowej. Polistyren ekstrudowany, bo tak nazywa się upotoczniony styrodur, jest często utożsamiany ze styropianem

Mylne to spostrzeżenia, ponieważ styrodur pomimo podobieństw charakteryzuje się lepszymi właściwościami od styropianu. Przede wszystkim jest twardszy i mniej podatny na nasiąkanie. Dzięki temu z powodzeniem stosuje się ten materiał nawet w izolacjach fundamentowych, gdzie grunt bywa wilgotny. Jest to niewątpliwie materiał o dużym zakresie zastosowań w budownictwie. Z racji lepszych parametrów, styrodur jest produktem droższym, aczkolwiek w wielu projektach bardziej efektywnym.

Pianka poliuretanowa jako alternatywny sposób na ocieplenie

Natryskowe ocieplanie jest metodą dość innowacyjną, choć znajdującą coraz to większe zastosowanie w budownictwie domowym. Pianka poliuretanowa to mieszanka żywicy poliestrowej i wyrobu pianki polietylenowej. Aplikacja pianki w ramach izolacji danej powierzchni jest metodą najszybszą. Pianka jest uważana za najefektywniejszy termoizolator i lepiej tłumiący akustycznie materiał od choćby styropianu.

Z uwagi na swoje właściwości fizyczne, pianki poliuretanowe są również wykorzystywane jako uszczelniacze do ubytków i szpar. Wybór natryskowej izolacji daje gwarant znakomitej przyczepności pianki do powierzchni. Nie obciąża konstrukcji więc z powodzeniem jest stosowana również jako forma docieplenia. Jest szeroko stosowana do izolacji zewnętrznych, ale i również wewnętrznych (poddasza, strychy, piwnice).

Praktyka pokazuje, że obiekty tworzone w czasach komuny nie były dostatecznie ocieplane, co obecnie jest argumentem do docieplania starych murów. Warto jest dokonać takiego przedsięwzięcia, gdyż dobra izolacja nie tylko wpłynie na komfort użytkowania, ale i zwiększy użytkowość obiektu na przestrzeni lat.