Kategorie

Charakterystyka profili stalowych

Charakterystyka profili stalowych

Profile ze stali są szeroko stosowane w pracach konstrukcyjnych, będąc swoistym szkieletem skomplikowanych oraz tych prostszych konstrukcji. Profile stalowe, dostępne w białostockiej hurtowni budowlanej pakietbudowlany.pl, są sprzedawane na sztuki. Najpowszechniejszym materiałem, z jakiego są wykonywane profile konstrukcyjne, jest niewątpliwie stal. Wykonuje się je najczęściej ze stali walcowanej lub giętej na zimno. Istnieją również profile tłoczone z tworzyw sztucznych, takich jak PCV lub aluminium.

Przyjęło się, że kształtowniki dzielimy ze względu na ich zastosowanie i zbliżony wygląd do liter alfabetu, stąd nazewnictwo:

 • Ceownik;
 • Dwuteownik;
 • Kątownik;
 • Teownik;
 • Zetownik.

Warto nadmienić, że w projektach realizowanych na agresywnych atmosferycznie obszarach, nie zaleca się bazowania na profilach z metali szlachetnych. Ryzyko wdrożenia korozji, która osłabia konstrukcję, powinno determinować wybór profili ze sztucznych surowców.

Podział profili stalowych ze względu na zastosowanie

konstrukcje stalowe schematWyróżniamy główne przeznaczenia użycia profili stalowych w budownictwie konstrukcyjnym:

 • Profile do zastosowań ściennych;
 • Profile sufitowe;
 • Profile obwodowe, ościeżnicowe.

Pierwsze z zastosowań - zgodnie z nomenklaturą - są stosowane do wszelkiego rodzaju prac naściennych. Przy pomocy profili tego typu powstają okładziny ścienne, przedłużenia czy ściany działowe.

Profile sufitowe zaś są bazą do konstruowania sufitów podwieszanych oraz stanowią składowe konstrukcji poddaszowych. Ostatnie z wymienionych, są nieco grubsze od podstawowych profili. Standardowa grubość profili wynosi 55mm, jednak te montowane pod ościeżnice potrafią osiągać nawet dwukrotnie większą wartość.

Profile stalowe, narzędzia budowlane i trochę chęci, czyli przepis na domowe metamorfozy  

Niewątpliwie profile cieszą się intensywnym zastosowaniem w budownictwie wewnątrz-domowym oraz hobbistycznym. Kształtownik, bo tak brzmi alternatywne określenie tego elementu – jak sama nazwa wskazuje, odgrywa kluczową rolę do uzyskania odpowiedniej formy konstrukcji. Z powodzeniem profile stalowe wraz z asystą narzędzi budowlanych mogą być bazą do ciekawych metamorfoz w domowym zaciszu.

Często praktykowane modernizacje mieszkalne przy użyciu profili stalowych:

 • Przedłużenie ściany;
 • Podzielenie pomieszczenia poprzez ściankę działową;
 • Podwieszenie sufitu;
 • Zabudowy łazienkowe i inne;
 • Obudowy;
 • Inne konstrukcje autorskie.

Zgodnie z potrzebą należy wybrać odpowiedni rodzaj profilu, którego oznaczenia literowe mogą być różne w zależności od producenta. Kształtowniki mocuje się za pomocą wkrętów i obudowuje materiałem budowlanym. Solidne konstrukcje są powszechnie tworzone właśnie przy użyciu odpowiednich profili i na przykład płyt gipsowo-kartonowych.

Niewielki wkład = wielki efekt

Profile stalowe to ogólnodostępny produkt, którego zakres zastosowań ogranicza tylko ludzka wyobraźnia. Warto pokusić się o próbę wdrożenia własnych projektów z użyciem profili, ponieważ montaż należy do nieskomplikowanych prac konstrukcyjnych, a efekty końcowe mogą być zniewalające.

Profile z uwagi na swoje wymiary są ciężkie do transportowania samochodem osobowym, należy szczególnie ostrożnie się z nimi obchodzić, gdyż stal jest podatna na wygięcia. Koszty związane z przedsięwzięciem podwieszenia sufitu czy obudowy komina są relatywnie niskie.

Profile stalowe tudzież aluminiowe są bazowymi elementami konstrukcji budowlanych. Szeroka gama wyboru profili z uwzględnieniem charakteru pracy konstrukcyjnej, z pewnością wyczerpie każdy realny projekt domowego majsterkowicza.