Kategorie

Okno dachowe Twoim oknem na świat

Okno dachowe Twoim oknem na świat

Pełna satysfakcja z dobrego zagospodarowania poddasza, nie nastąpi bez instalacji odpowiednich okien dachowych. Najpopularniejszym systemem okiennym w poddaszach jest okno obrotowe. Oś obrotu jest zamocowana na środku wysokości skrzydła okiennego. Jest to optymalne zastosowanie dla wysokich domowników, ale również tych najmniejszych.  Pomieszczenia zlokalizowane pod dachem, wymagają dobrego doświetlenia i utrzymania optymalnej temperatury od okien połaciowych.

Okna dachowe zapewniają również widok na zewnątrz. Okna są implementowane w połaci dachowej, więc przeszklony obszar jest wystawiony na silne promieniowanie słoneczne. Należy optymalnie zaprojektować ilość i same wymiary okna dachowego tak, aby nie przegrzać poddasza w upalne pory. Konstrukcja dachowa wraz z oknami połaciowymi muszą utrzymać również odpowiednią cyrkulację powietrza.

Co charakteryzuje dobre okno połaciowe?

Okno dachowe musi być przede wszystkim funkcjonalne. Na rynku dostępne są okna z różnych materiałów, jednak te najpopularniejsze są wykonane z drewna lub wielokomorowych profili PCV. Niezależnie od materiału wykonania, okna muszą być szczelne i bezpieczne. Dlatego wygląd futryn oraz obić to jedno, jednak to aspekty techniczne powinny determinować wybór zakupu. System uchylania powinien być łatwy w użytkowaniu, a zastosowanie otwarcia dolnego lub górnego dopasowane do danej wysokości, na której znajduje się okno.

Niedopuszczalne jest kondensowanie się pary wodnej na oknie dachowym, nowoczesne przeszklenia połaciowe muszą być usprawnione w mechanizmy wentylacyjne. Warto jest również pochylić się nad parametrami energooszczędności szyb. Jest to właściwość warunkująca uciekanie ciepła przez okna. Najbardziej energooszczędne okna pozwalają uzyskać pozytywny bilans energetyczny jednostki U na poziomie 1-1,5. Wówczas, okno dachowe potrafi zredukować straty ciepła nawet o 30%.

Istota odpowiedniej mikrowentylacji w oknach dachowych

Przede wszystkim należy wymagać od okna poddaszowego dobrej cyrkulacji powietrza. Warto zwrócić uwagę, czy producent zapewnia system wentylacyjny montowany najczęściej w obrębie ościeżnicy. Dobrze jest, aby system przepuszczalności powietrza był zoptymalizowany poprzez membrany. Możemy mieć wtedy pewność, że przy nagłych i intensywnych podmuchach powietrza – membrany skutecznie ograniczą wlot chłodu z zewnątrz. System ten powinien mieć możliwość regulacji, aby przewiew uskuteczniać nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Mechanizm mikrowentylacji nie tylko wpływa na odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu, ale i na eksploatację samego okna. Dzięki takiemu zastosowaniu, nie skrapla się para wodna skondensowana na powierzchni. Ułatwia to znacznie utrzymanie okna dachowego w odpowiednim stanie użytkowania.

Bezpieczne i energooszczędne zastosowania w montażu schodów strychowych

Decyzja o zainstalowaniu schodów strychowych to znakomite rozwiązanie, aby oszczędzić powierzchnię użytkową domu. Schody składane są tańsze od tradycyjnych, a przy tym równie wygodne w użytkowaniu. Jednak podobnie jak w przypadku dokonywania selekcji okien dachowych, tak i przy wyborze schodów strychowych - należy kierować się pewnymi parametrami.

Istotne jest, aby schody prowadzące na poddasze były bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. System odblokowujący klapę powinien angażować zawiasy do łagodnego opuszczania i składania schodów.

Mechanizmy powinny być solidne i nieawaryjne, spełniając przy tym wszelkie wymagania techniczne. Ponadto, należy zwrócić uwagę na parametr termoizolacyjny. Nie jest tajemnicą, że montaż schodów składanych wiąże się z wyciętym wlotem na poddaszu. Warto jest więc postawić na produkt o wysokiej szczelności i energooszczędności. Producenci najczęściej obejmują produkty kilkuletnią gwarancją, jednak praktyka pokazuje, że dobre schody strychowe potrafią ułatwiać życie domownikom na długie lata.

Okno dachowe spełnia wiele istotnych użytkowo funkcji, dlatego warto zainwestować w solidną produkcję. Wybór sprawdzonego producenta okiennictwa dachowego w białostockiej hurtowni budowlanej, może zaprocentować spokojnym i komfortowym podziwianiem krajobrazu z poddasza na długi czas.