Kategorie

Istota obecności rusztowania na placu budowy

Istota obecności rusztowania na placu budowy

Dobre rusztowanie charakteryzuje się przede wszystkim łatwością montażu, stabilnością platform oraz drabin. Są zbudowane głównie z metalowych prefabrykatów, z ewentualnym podbiciem drewnianym na pomostach (platformach). Wszelkie prace wysokościowe o charakterze remontowo-budowlanym wymagają asysty w formie rusztowania.

Jest to również uwarunkowane zasadami BHP. Dzięki tej konstrukcji, wykonawca może stabilnie pracować wszędzie tam, gdzie zasięg stojącego człowieka na ziemi nie dochodzi. Powszechnie stosowane rusztowania sięgają nawet do kilkudziesięciu metrów od ziemi. Jest więc szeroko stosowana przy pracach dekarskich, elewacyjnych oraz ogólnobudowlanych.

Praca w asyście artykułów BHP

Remonty i prace budowlane muszą spełniać podstawowe warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. Wykonawcy muszą być uposażeni w narzędzia budowlane, które pozwolą w bezpieczny sposób wykonać dane zlecenie. Tyczy się to również majsterkowiczów i amatorów podejmujących remonty czy naprawy.

konstrukcja dachuNiezależnie od zakresu wykonywanych prac, wyróżniamy składowe podstawy ubioru z zakresu BHP:

  • Odzież ochronna;
  • Rękawice;
  • Gogle i okulary ochronne;
  • Maski przeciwpyłowe;
  • Obuwie BHP;
  • Kaski;
  • Nakolanniki.

Istotnym dopełnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy jest również dobór odpowiednich narzędzi budowlanych. Prace wysokościowe realizowane są na drabinach lub rusztowaniach, a dekarze stosować muszą systemy uprzęży oraz lin. Artykuły BHP powinny stanowić trzon każdego przedsięwzięcia budowlano-remontowego.

Prace naprawczo-konserwacyjne wokół obiektu

Utrzymanie posesji w należytym stanie, wymaga cyklicznie prowadzonych czynności konserwacyjnych. Obszary zewnętrzne domu są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Tym samym, mycie elewacji czy czyszczenie kostki brukowej to czynności wręcz elementarne. Warto więc zapobiegać i działać prewencyjnie. Istnieją jednak sytuacje niechciane, na które trzeba reagować szybko i zdecydowanie.

Właściciele obiektów przemysłowych w otwartych przestrzeniach miejskich, niestety często są poddani na problemy związane z wandalizmem. Przykładem jest tutaj usuwanie graffiti ze ścian zewnętrznych, którego podjąć można się tylko przy pomocy odpowiedniej chemii czyszczącej. Równie szybko należy działać przy plamach z oleju napędowego lub benzyny.

Sposobów mycia kostki jest wiele, w zależności od jej rodzaju. Nieimpregnowane wchłaniają szybciej zabrudzenia, należy wówczas użyć mocniejszych środków czyszczących. W wielu posesjach podjazdy są wyłożone właśnie kostką brukową.

Poza wspomnianym, powszechnym problemem – kostki są podatne na porastanie w szczelinach. Wszelkiego rodzaju mchy, porosty i trawy dla zachowania estetyki należy usuwać. Można to robić ręcznie (mechanicznie) lub przy użyciu środków chemicznych dostępnych w białostockiej hurtowni budowlanej.

Bezpieczeństwo przy pracach z wykorzystaniem rusztowania

Niedopuszczalne jest, aby ekipa budowlana podczas prac ociepleniowych budynku, wykazywała choćby najmniejsze podejrzenia o lekceważenie przepisów BHP. Prace szczególnie realizowane na wysokościach wymagają użycia rusztowania lub dobrej drabiny aluminiowej. Prace wysokościowe oprócz odpowiedniego osprzętu wymagają od wykonawców specjalnego zabezpieczenia terenu przed ewentualnym upadkiem elementów z góry.

Niestety, statystycznie najwięcej wypadków podczas prac ogólnobudowlanych jest spowodowanych właśnie niedbałością o przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Współpraca z ekipą budowlaną, która wykorzystuje artykuły BHP i respektuje BHP miejsca pracy, świadczy o jej profesjonalizmie i tylko potwierdza dobry wybór wykonawcy.

Bezpieczeństwo podczas prac remontowych czy budowlanych to podstawa. Szczególnie zauważalny jest brak poszanowania zasad BHP w domowych warunkach. Malowanie sufitów lub mycie dachów musi odbywać się przy pomocy stabilnego podłoża w postaci rusztowania. Nie warto lekceważyć aspektów bezpieczeństwa, ponieważ konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach.