Kategorie

Blachodachówka jako alternatywa do dachówki tradycyjnej

 Blachodachówka jako alternatywa do dachówki tradycyjnej

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań w pokryciach dachowych jest wybór blachodachówki. Nic z resztą dziwnego, ponieważ produkt kapitalnie spełnia wszelkie podstawowe funkcje pokrycia dachowego, nadaje nowoczesnej formy i niewiele kosztuje. Blachodachówka wyglądem przypomina dachówkę tradycyjną, na przykład ceramiczną. Jej właściwości i skład chemiczny jednak zdecydowanie odbiegają od klasycznych form.

Blachodachówki powstają z ocynkowanej stali i aby zachować swoją wytrzymałość - nie mogą być cieńsze niż 0,4 mm. Tego typu pokrycie można stosować na wszelkiego rodzaju konstrukcjach dachowych stromych, jednak z uwzględnieniem minimum 10-14 stopniowym kątem nachylenia. W przeciwieństwie do tradycyjnej dachówki z ceramiki lub cementu, blachodachówkę wyróżnia niższa cena i waga, dzięki której nie jest wymagana gęsto zaaplikowana więźba dachowa.

Jeśli blachodachówka, to w jakiej formie?

dach przed kryciem blachąBlachodachówkę możemy podzielić na dwa rodzaje, powszechnie dostępne w hurtowniach budowlanych: wyróżniamy te modułowe (panelowe) oraz sprzedawane w arkuszach.

Pierwszy rodzaj pokrycia to pojedyncze moduły blachy o relatywnie niewielkich wymiarach. Niska waga oraz wymiary modułów wpływają na szybki montaż i bezpieczny transport partii blachodachówek modułowych. Ten typ można stosować nawet na skomplikowanych połaciach dachowych. Zaletą takiego zastosowania jest niewielki ewentualny odpad, po przycinaniu blachy w razie potrzeby.

Z kolei blachodachówka sprzedawana w arkuszach, zazwyczaj jest cięta na wymiar i może osiągać nawet kilkumetrowe powierzchnie. Świetnie sprawdzają się na prostych formach dachowych, na przykład dwuspadowych. Niezbędne jest precyzyjne oszacowanie ilości materiału w projekcie, dlatego warto powierzyć analizę doświadczonym sprzedawcom.

Mycie dachów i impregnacja

Poprawna i cykliczna konserwacja dachu przyczyni się do utrzymania pokrycia w czystości oraz pełnej funkcjonalności na długie lata. Niezależnie od materiału, który stanowi pokrycie dachu, należy spodziewać się pewnych naturalnych nalotów w postaci mchu tudzież porostów.

Rozsądnie jest powierzyć pielęgnację i mycie dachów specjalistom, jednak możliwe jest również wykonanie tego we własnym zakresie. Niezbędne do tego typu operacji są specjalne środki czystości, które można nabyć w białostockiej hurtowni budowlanej pakietbudowlany.pl.

Należy wystrzegać się agresywnych środków chemicznych, które mogą wpłynąć niekorzystnie na powierzchnię zewnętrzną blachodachówki. Użycie środków o mocnym stężeniu w konsekwencji może unicestwić gwarancję producenta. Mycie dachów powinno odbywać się ruchem od kalenic ku dołowi, aby zapobiec zaciekom i osadzaniu wilgoci.

Najczęściej w przypadku pokryć tego typu wystarczy mycie dachu wodą pod ciśnieniem z uwzględnieniem częstotliwości raz lub dwa razy do roku. Lepiej jest prewencyjnie wykonać kompleksową pielęgnację i mycie dachu, niż ewentualnie realizować remonty wynikłe z zaniedbania pokrycia dachowego.

O tożsamej urodzie blachodachówki i dachówki

Obecnie produkowane blachodachówki do złudzenia przypominają te tradycyjne dachówki wykonane z ceramiki lub cementu. Blachodachówka jednak jest lżejsza, tańsza, a ich oferta jest bogatsza o gammę kolorystyki. Skoro wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, to po co przepłacać? Otóż, zwolennicy klasycznego pokrycia najczęściej stawiają na cement lub ceramikę z uwagi na trwałość materiału.

Ponadto, z uwagi na gęstszą strukturę i większą wytrzymałość, producenci dachówek tradycyjnych są w stanie zagwarantować całkowitą funkcjonalność pokrycia nawet na kilkadziesiąt lat.

Wybór dachówki w opozycji do blachodachówki również będzie korzystniejszy pod względem komfortu użytkowania. Pokrycie klasyczne jest ciche i nie generuje hałasu podczas opadów atmosferycznych, jak to jest w przypadku stali. Reasumując, blachodachówka w oparciu o stosunek ceny do jakości wypada bardzo dobrze i nie odbiega urodą od klasycznego pokrycia. Na pewno jednak warto postawić na symbiozę w budownictwie i w przypadku budowy domu o klasycznym wyglądzie – wybrać dachówkę ceramiczną lub cementową w tradycyjnej formie.

Dokonanie wyboru pokrycia musi być zatem poparte dokładną analizą możliwości finansowych oraz naszymi oczekiwaniami. W dobie postępu technologicznego można założyć, że dostępne wyroby budowlane od sprawdzonych producentów są dobrej jakości. Zastosowanie blachodachówki, tudzież innego pokrycia, każdorazowo spełni swoje podstawowe funkcje. Warunkiem jednak jest przygotowanie odpowiedniego projektu i realizacja profesjonalnej instalacji pokrycia.