Kategorie

Blacha trapezowa jako efektowne i efektywne pokrycie dachowe

Blacha trapezowa jako efektowne i efektywne pokrycie dachowe

Wybór blachy trapezowej jako powierzchnię pokrycia dachowego należy uznać zasadnym w niemalże każdej konstrukcji dachu. Mimo wszystko, wobec relatywnie lekkiej wagi pokrycia warto zastosować dachową blachę trapezową na konstrukcjach więźby o niższym współczynniku nośności. W białostockiej hurtowni budowlanej pakietbudowlany.pl producenci określają obciążenie blachy w przedziale od 4 kg/m2 do 10 kg/m2.

Dla porównania, dachówki ceramiczne to waga nawet kilkudziesięciu kilogramów na metr kwadratowy. Tym samym, inwestor nie martwi się o wzmocnienia konstrukcji więźby dachowej, co przekłada się na niższe koszty realizacji projektu.

Blacha trapezowa obecnie jest jednym z najbardziej popularnych zastosowań w przemyśle dachowym. Nazwa tego produktu odzwierciedla rzeczywisty profil dachówki, a im większa ilość wytłoczeń falowych, tym bardziej sztywna jest blacha. Taki przekrój arkusza wpływa również na dobrą kompatybilność z systemem rynnowym. Charakterystyczne profilowanie blachy znakomicie znajduje swoje zastosowanie w pokryciach nowoczesnych budynków, znajdując coraz to większą rzeszę zadowolonych inwestorów. 

Blacha trapezowa jest również szeroko stosowana w instalacjach daszków, pokryć garażowych oraz tarasowych. Warto nadmienić, że jej montaż to również najbardziej korzystny ekonomicznie zakup, podyktowany niskim kosztem materiału oraz samego zlecenia instalacji.

Co wyróżnia dachową blachę trapezową? Zalety blaszanego zastosowania

blacha trapezowa na dachuDo największych zalet blaszanej dachówki można zaliczyć:

  • Niskie koszty zakupu materiału;
  • Szybki i łatwy montaż;
  • Niższą ilość ewentualnych odpadów;
  • Porównywalnie mniejsze wymagania co do konstrukcji dachowej (mniej łat, mniej gwoździ = niższe koszty przedsięwzięcia);
  • Dużą odporność na warunki atmosferyczne;
  • Dużą dostępność kształtów, form i kolorów;
  • Nie nasiąka wodą, nie obciąża w postępujących latach konstrukcji.

Zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy, chwalą sobie zastosowanie pokrycia dachowego w formie blachy trapezowej. Materiał jest trwały i tani, a sama realizacja pokrycia jest w zasięgu nawet amatorów, dostosowując się do instrukcji producenta.

Blacha trapezowa pomimo tego, że jest wzmacniana między innymi ocynkiem, akrylem czy powłoką lakierniczą – jest zastosowaniem o najniższym obciążeniu dostępnym na rynku. Tym samym, warto postawić na takie rozwiązanie przy renowacji dachów lub w konstrukcjach o mniejszych nośnościach.

Prawdą jest, że zwolennicy klasycznego designu nie traktują blachy trapezowej jako zasadnego pokrycia dachowego. Charakterystyczne tłoczenia dla wielu nie współgrają z - na przykład -klasycznymi dachami dwuspadowymi, które są często spotykane na terenie naszego kraju. Istotnym parametrem, wpływającym na wybór innego niż blaszanego pokrycia, może być żywotność produktu. Producenci najczęściej gwarantują pełną funkcjonalność blachodachówki w granicach od 15 do 30 lat.

W porównaniu z dachówkami tradycyjnymi, które mogą służyć nawet ponad 100 lat, jest to na pewno jeden z wektorów analizy przed zakupem. Należy zaznaczyć również, że jedna z zalet blachy jest jednocześnie jej wadą. Otóż, relatywnie cienki i lekki materiał blachy trapezowej czy blachodachówki wpływa na generowanie hałasu podczas opadów deszczu.

Szwajcarski zegarek, belgijska czekolada… a jaka blacha? Podpowiadamy, gdzie szukać dobrej jakości

Dobry surowiec to podstawa w późniejszej satysfakcji z ułożenia pokrycia dachowego blachą. Jakość finalnego produktu określa rdzeń materiału, czyli stal. Skład chemiczny oraz staranność wykonania przekłada się na żywotność i funkcjonalność pokrycia dachowego. Warto jest zdecydować się sprawdzonych w tej branży producentów.

Dachowe blachy trapezowe tudzież blachodachówki dobrej jakości, można oczekiwać od producentów z Niemiec, Szwecji czy Norwegii. Czołowym producentom z Polski również można zaufać, zgodnie z maksymą „dobre, bo polskie”, choć należy czujnie czytać etykiety. Parametrem wartym uwagi jest grubość rdzenia, który nie powinien być mniejszy niż 0,4 mm – 0,5 mm.

Daszki, garaże i przestrzenie tarasowe

Blachy trapezowe z powodzeniem nadają się również do pokrycia daszków, ogrodzeń czy też zadaszeń tarasowych i garażowych. Zadaszenia nad drzwiami wejściowymi do domu są najczęściej wykonywane z drewna lub szkła, jednak blaszana konstrukcja tego typu może wyróżniać się na tle pozostałych. Również niewielkie zadaszenia tarasowe można pokryć blachą trapezową.

Wówczas pokrycie nie będzie przepuszczać światła, ale materiał jest na tyle lekki, że montażu może podjąć się nawet amator majsterkowicz. Daszki tarasowe warto podbić od spodu deską, aby uatrakcyjnić widok spod zadaszenia. Wartym odnotowania jest również fakt, że pomieszczenia użytkowe, takie jak garaże czy stodoły, również niskim kosztem można pokryć dachową blachą trapezową.

Wybór pokrycia dachowego na lata wymaga na pewno analizy portfela oraz określenia wizualnego efektu całej budowli. Z pomocą przychodzi jedno z najbardziej popularnych rozwiązań – blacha trapezowa.