Kategorie

Efekt inny niż wszystkie, czyli dlaczego warto pokryć dach blachą na rąbek

Efekt inny niż wszystkie, czyli dlaczego warto pokryć dach blachą na rąbek

Inwestycja w dach pochłania zasoby pracy ekipy cieśli oraz dekarzy. Konstrukcja drewniana wraz z pełnym odeskowaniem jest po stronie cieśli. Finalnie sprawdza i dokonuje ewentualnych poprawek dekarz, który pracuje nad pokryciem dachowym. Popularnymi materiałami pokrycia dachowego są dachówki oraz blachodachówki. Obecnie bardzo ciekawym i innowacyjnym systemem jest obicie dachu blachą, na tak zwany rąbek stojący. Zamawiający otrzymuje arkusze blachy, które są zoptymalizowane co do długości powierzchni dachowych. Blacha jest przede wszystkim lekka, szybka w montażu i relatywnie tania. Montaż blachy na rąbek stojący jest patentem, który sprzyja nowoczesnemu wyglądowi dachu. Klienci chwalą sobie takie rozwiązanie, ponieważ nietuzinkowy efekt jest między innymi podyktowany brakiem widocznych mocowań na powierzchni dachu.

Wybór takiego dachu jest korzystny dla zamawiającego ze względu na wartości estetyczne i ekonomiczne. Wykonawcy również cenią sobie system montażu blachy ze względu na poziom łatwości montażu i szybki czas realizacji zlecenia. Dzieję się tak ze względu na fakt, iż obecnie producenci zapewniają w gotowych arkuszach uformowane już rąbki na krawędziach blachy. Połączenie blokowe następuje wówczas wtedy, gdy sąsiednie rąbki nakładają się na tak zwany zatrzask. Finalnie, pokrycie dachowe sprawia wrażenie blokowej, aczkolwiek jednolitej w pionie powierzchni od stożka po krawędź rynnową.

Istota pokrycia dachowego

Pokryciem dachowym nazywamy zewnętrzną powierzchnię połaci dachowej, która jest zbudowana z odpowiednio uformowanych wyrobów budowlanych. Najwyższa część budowli ma przede wszystkim za zadanie zapobiegać przed potencjalnym wpływem warunków atmosferycznych. Dobry dach stanowi ochronę przed deszczem, wilgocią, śniegiem, wiatrem czy też nadmiernym nasłonecznieniem. Warto również podkreślić, że dach ogranicza hałas, który z powodzeniem tłumi papa (jeden z elementów konstrukcyjnych dachu) montowana na pełnym odeskowaniu. Nie jest zatem przesadne stwierdzenie, iż inwestycja w budowę dachu jest przedsięwzięciem niezwykle istotnym.

Czynniki warunkujące wybór pokrycia dachowego są mocno zależne od kąta nachylenia dachu w projekcie oraz samej konstrukcji więźby dachowej. Należy również zbadać nośność więźby, aby móc określić wybór kategorii pokrycia. Dla przykładu, najczęściej przy renowacji starych budynków, a co za tym idzie starych dachów – stosuje się pokrycie dachowe lekkie. W sytuacji zaś, gdy mamy do czynienia z nową budowlą, wtenczas inwestora nie ograniczają żadne warianty.

Na chudszy portfel i renowacje starych domów - blachodachówka

blachodachówka fragmentZdecydowanie najkorzystniejszym ekonomicznie rodzajem wyrobu budowlanego do pokrycia dachu jest blachodachówka. W tego typu rozwiązaniu możemy liczyć na ciekawe wzornictwo i łatwy montaż, co przekłada się na niższe koszty realizacji zlecenia dekarskiego.

W białostockiej hurtowni budowlanej pakietbudowalny.pl istnieją producenci gwarantujący kilkudziesięcioletnią funkcjonalność takiego pokrycia dachowego, choć najczęściej spotykanym okresem gwarancyjnym jest 15-30 lat. Blachodachówka zatem jest tania, łatwa w montażu i szeroko stosowana w renowacjach domów jeszcze z ubiegłego wieku, z uwagi na niski współczynnik obciążenia na krokwiach. Można uznać, że 1m2 blachodachówki to waga kilku kilogramów, natomiast waga dachówki cementowej oraz cięższej ceramicznej – może sięgać nawet kilkudziesięciu kilogramów na 1m2. Popularnym wyborem wśród klientów jest zakup i montaż tak zwanych blacho-trapezów, które zgodnie z nazwą nadają geometrycznej symetrii w wizualnym efekcie finalnym pokrycia.

Klasyka gatunku w pokryciu dachów i daszków

Na rynku powszechnie dostępne są dachówki wykonane z:

  • Ceramiki (mieszanka glinu, margla i substancji szlachetnych);
  • Cementu (cement, piasek, woda).

Wybór dachówki ceramicznej, tudzież cementowej, charakteryzuje się klasycznym efektem wizualnym i dużą odpornością na mrozy i opady atmosferyczne z wyjątkiem urazów mechanicznych, np. spowodowanych opadami dużego gradu. Cechą przeważającą nad pokryciem lekkim, jest na pewno długi okres pełnej funkcjonalności dachówki. Otóż, wybór wzmiankowanego wyrobu budowlanego może z powodzeniem służyć przez nawet 100 lat lub dłużej. Należy jednak pamiętać o tym, że dachówka to pokrycie ciężkie. Tym samym, konstrukcja więźby musi być wykonana z solidnego i dobrze zaimpregnowanego materiału drzewnego. Zasadniczą różnicą pomiędzy ceramiką, a cementem wykorzystywanych w dachówkach jest ich waga i cena.

Wyroby betonowe użyte w konstrukcji budowli, świetnie współgrają z pokryciem cementowym tworząc dopasowaną całość. Z kolei dachówki ceramiczne, w przeciwieństwie do cementowych, nie pozostawiają zmatowiałej i lekko porowatej powierzchni. Wnioski są zatem następujące: naczelną różnicą pomiędzy cementem, a ceramiką w dachówce jest tak naprawdę cena. Nowocześniejsze dachówki ceramiczne są droższe, ponieważ wypala się je w 1000 stopni Celsjusza, natomiast beton dochodzi do żądanej formy w 60 stopniach Celsjusza. W konsekwencji – koszty wyprodukowania, a co za tym idzie cena sprzedaży materiału cementowego, jest relatywnie niższa.

Budowa i pokrycie dachu to inwestycja na bardzo długie lata, więc wymaga profesjonalnej instalacji konstrukcyjnej zarówno ze strony cieśli, jak i dekarza. Jest to z pewnością przedsięwzięcie kosztowne, jednak istnieją rozwiązanie ekonomiczne jak choćby wzmiankowana blacha dachowa, która z powodzeniem pełni wszelkie funkcje dobrego zadaszenia.