Kategorie

„Kropka nad i” w budowie domu – dachy

„Kropka nad i” w budowie domu – dachy

Dach i jego konstrukcja jest bardzo ważnym elementem technicznym domu, jednak również znacząco wpływa na ostateczną formę budowli. Jako element konstrukcyjny, który zwieńcza dom – wizualnie oddaje pewien wyraz i charakter samego budynku. Poza względami estetycznymi, przede wszystkim dach odpowiada za parametry techniczne domu. Szacuje się, że około 20%-30% ciepła ulatuje właśnie z powierzchni zajmującej zabudowy dachowe. Inwestycja w dobry dach może pochłonąć w zależności od metrów przestrzennych powierzchni do zabudowy, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to zdecydowanie obszar, który wymaga dobrego zaprojektowania z uwzględnieniem warunków atmosferycznych w danym regionie. Można założyć, że im więcej odnotowuje się opadów, tym teoretycznie kąt nachylenia dachu powinien być większy.

Na co zwracać szczególną uwagę przy projektowaniu pokrycia dachowego

Dobra konstrukcja dachowa musi spełniać pewne wymagania, które przełożą się później na komfort życia domowników. Każdy jeden dach tudzież daszek musi być przede wszystkim:

 • Szczelny;
 • Mocny i trwały;
 • Niepalny;
 • Relatywnie lekki.

Dominująca cechą, jaką inwestor musi wymagać od dachu, jest rzecz jasna stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Głównymi przyczynami awarii dachowych są źle wykonane prace dekarskie oraz niedokładne instalacje wentylacyjne w pokryciach.

Specyfika schodów strychowych i poddaszy

poddasze konstrukcja dachuZagospodarowanie poddaszy w domach jednorodzinnych, szczególnie pod skosami – bywa dla projektanta nie lada wyzwaniem. Najważniejsze jednak w komfortowym użytkowaniu tego pomieszczenia jest stosowne ogrzanie poddasza i utrzymanie niskiego współczynnika utraty ciepła. Jak sama nazwa wskazuje poddasze jest ulokowane pod dachem, co daje dużą podatność na temperaturę zewnętrzną.  Ważne jest, aby element tej części budynku był mądrze zaprojektowany. Sprytnym rozwiązaniem na uciekające ciepło jest instalacja schodów strychowych.

Otóż, w białostockiej hurtowni budowlanej pakietbudowlany.pl można nabyć schody opuszczane ze specjalnymi systemami, uzbrojonymi w systemu uszczelkowe. Termoizolacja klapy w połączeniu z systemami uszczelniania w takich schodach to duży atut i nowoczesne udogodnienie. W momencie, gdy domownik chce wejść lub zejść z najwyższego pomieszczenia, wówczas dedykowaną wajchą wystarczy załączyć element blokady, aby nastąpiło łagodne i płynne opuszczenie klapy wraz z harmonijkowymi schodami strychowymi.

Z czego składa się konstrukcja dachowa?

Budowa konstrukcji dachowych należy do zaawansowanych prac inżynierskich. Buduje się je z uwzględnieniem odpowiedniego doboru drewna konstrukcyjnego, materiałów budowlanych oraz pokrycia dachowego w postaci dachówek ceramicznych, cementowych lub blacho-trapezowych (blachodachówka).

Główne elementy składowe dachu to:

 • łaty;
 • kontrłaty;
 • folie budowlane (paroprzepuszczalne);
 • okap;
 • krokwie;
 • słupy;
 • strop;
 • deski;
 • pokrycie.

Wybór profesjonalnej ekipy dekarskiej to decyzja, która może zagwarantować bezpieczeństwo i komfort życia domowników na długie lata.

Przedsięwzięcie budowy własnego domu to inicjatywa wymagająca sporych nakładów cierpliwości i pieniędzy. Jednak, któż z Nas nie marzy o własnym miejscu na ziemi? Opierając się o ściany elewacji pokryte wymarzonym kolorem, spoglądając ku górze na długo projektowany, dystyngowany dach? To momenty, które z pewnością potwierdzą słuszność podjętej decyzji o własnym domu.