Kategorie

Budujemy nowe i naprawiamy stare, czyli dobór materiałów budowlanych

Budujemy nowe i naprawiamy stare, czyli dobór materiałów budowlanych

Specyfika materiałów budowlanych jest podyktowana właściwościami fizycznymi, chemiczno-fizycznymi czy mechanicznymi. Każdorazowo przy budowie domu czy naprawie pomieszczenia niezbędnymi materiałami są zaprawy murarskie, wylewki betonowe takie jak cement, elementy konstrukcyjne czy też materiały wykończeniowe.

W zależności od potrzeb i wielkości przedsięwzięcia, wyróżniamy następujące formy materiałów budowlanych, między innymi:

  • Instalacje;
  • Termoizolacje, hydroizolacje;
  • Konstrukcje (dachowe, stropowe, ścienne, itd.);
  • Surowce (drewno, metale, tworzywa sztuczne);
  • Spoiwa;
  • Farby, okładziny.

W białostockim sklepie internetowym pakietbudowlany.pl można w szybki i wygodny sposób wyposażyć się we wszelkie materiały niezbędne do zbudowania domu, począwszy od fundamentów, a skończywszy na pokryciu dachowym.

Płyta OSB jako wielofunkcyjny element konstrukcyjny

płyta gipsowo kartonowa na suficieBardzo wdzięcznym produktem wykorzystywanym w budownictwie jest płyta OSB. Jest to materiał wykorzystywany z pozostałości obróbki drewna (tarcica, wióry). Wytworzenie płyty odbywa się nakładając warstwy tarcicy z pomocą spoiwa w postaci żywicy, aby finalnie uprasować i uformować produkt. Wbrew pozorom płyta OSB  jest bardzo wytrzymała na różne uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, w tym wilgoć.

Wzmiankowany element konstrukcyjny jest często wykorzystywany na wielu płaszczyznach sztuki budowlanej, między innymi w:

  • Produkcji mebli;
  • Elementach nośnych (ściany, stropy);
  • Elementach konstrukcyjnych dachu;
  • Domach energooszczędnych (modułowych).

Popularna „sklejka” jest również szeroko stosowana we wnętrzach warsztatów, z powodzeniem również nadaje się do wykonywania wszelakich stołów i obić działowych.

Powszechnie stosowana metoda budowy ścian

Obecnie popularnym materiałem do budowy ścian są pustaki ścienne. Wiele korzyści przemawia za wyborem tego budulca, który stoi w alternatywie do cegły. Metoda budowania ścian pustakiem ściennym jest wyborem korzystnym pod względem właściwości mechanicznych. Otóż, pustaki mają mikrootwory, które wpływają na wysoką izolacyjność materiału. Mury wykonane z pustaków będą również cieplejsze od tych ceglanych. Wysokie wskaźniki paroprzepuszczalności oraz dobra akumulacja ciepła to tylko nieliczne zalety wykorzystania tego materiału budowlanego. Ze względów praktycznych należy zaznaczyć, iż pustaki są relatywnie większe od innych budulców, co przekłada się na sprawniejszą realizację budowy i ograniczenie liczby spoin na powierzchni budowanej.

Materiały budowlane - suchy grunt to podstawa

Zakres izolacji znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, począwszy od fundamentów, po zabudowy dachowe. Między innymi dzięki systemom hydroizolacyjnym, chronione zostają powierzchnie zagrożone kontaktem z wodą lub wilgocią. Jest to bardzo ważna praktyka budowlana, obligatoryjnie wykorzystywana przy budowie wspomnianych fundamentów pod dom, tarasach czy też pomieszczeniach łazienkowych. Wybór formy izolacji wodochronnej na etapie fundamentowania, jest podyktowany pozyskaniem opinii od geotechnika. Czynnikiem warunkującym wybór hydroizolacji pomiędzy ciężką a lekką formą ochrony fundamentów jest między innymi określenie rzeczywistego poziomu wód gruntowych danego terenu.

W przeciwieństwie do mniejszego przedsięwzięcia jakim jest łazienka w mieszkaniu, należy przed rozprowadzeniem specjalnej folii w płynie – ocenić jedynie jakość podłoża. Folię wodochronną w płynie rozprowadza się wałkiem, więc podłoże musi być równe i wypoziomowane. Zaaplikowany materiał jest elastyczny i nie wywiera nacisku na podłoże, a sama powierzchnia jest dobrze zaizolowana przed przepuszczaniem wody.

Budowa własnego miejsca na ziemi wymaga elementarnej wiedzy na każdym etapie budowy. Warto zatem postawić na doświadczony zespół ekipy budowlanej. Niemniej ważny jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych, bez których żaden dom nie powstanie. Budowa to proces długofalowy, dlatego białostocka hurtownia budowlana pakietbudowlany.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i gwarantuje szybką dostawę partii zamawianych produktów przy minimum formalności.