Kategorie

Zaprojektuj swoje okno na świat

Zaprojektuj swoje okno na świat

Instalacja okien ma zastosowanie estetyczne, jak  również termoizolacyjne. Dzięki nim domownicy mogą obserwować to, co dzieje się poza murami domu, przewietrzyć mieszkanie, a przy tym wytłumić dźwięk z zewnątrz i zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia. Obecnie najpopularniejszym rodzajem stolarki okiennej jest wybór okien plastikowych, choć nadal swoje atuty na rynku stolarki okiennej mają okna lub okiennice drewniane. Podstawową różnicą w wyborze jest na pewno cena i forma wykonania. Okna PCV możemy podzielić ze względu na ilość komór w profilach, teoretycznie im ich więcej tym lepsza termoizolacja. Z kolei w tematyce okien drewnianych, istotny jest element główny wykonania ramy. Najtańsze z nich wykonuje się z tarcicy, a te najbardziej luksusowe i zdobywające obecnie dużą popularność - wykonuje się z litego drewna, na przykład dębu.

Najpopularniejszy wybór we współczesnej stolarce okiennej

nowe okno pcvOkna PCV, czyli tak zwane okna plastikowe, są relatywnie tańsze i po prostu praktyczne. Taki rodzaj przeszklenia jest zbudowany z 4 głównych elementów:

  • Profilu (twarde PCW);
  • Okucia;
  • Szyby;
  • Uszczelek.

Profile montowane w szyby PCW są wielokomorowe, co potencjalnie może przekładać się na zwiększone właściwości termoizolacyjne. Na rynku wyróżniamy cztero, pięcio, sześcio, a nawet siedmiokomorowe profile w oknach plastikowych. Dla wzmocnienia układu instaluje się również profile stalowe, które montowane są w całym obwodzie ram. Kolejnym zaś elementem, bez którego okno nie spełniało by swoich funkcji, są okucia zamkowe. Dzięki tym mechanizmom użytkownicy domu mogą otwierać, uchylać i zamykać okna. Dziś stosuje się również okucia, które pozwalają nie domykać okien w pełni – pozostawiając mikrowentylację powietrza. Takie zastosowanie jest zasadne, gdy domownicy na przykład opuszczają dom na pewien czas.

Elastyczne ogumienie montuje się od wewnątrz jak i od zewnątrz szkieletu. Uszczelki muszą być wytrzymałe i elastyczne, aby mogły służyć na lata. W oknach plastikowych najpopularniejszym wyborem przeszklenia są szyby zespolone, które pomiędzy taflami szkła tworzą mikrokanaliki, uzupełniane gazami szlachetnymi. Z uwagi na dyrektywy europejskie producenci okien coraz częściej stosują więcej niż dwie tafle szkła, co przekłada się na zwiększoną ochronę utracenia ciepła w mieszkaniu. Okna o najwyższych parametrach cieplnych można zakupić w białostockim sklepie budowlanym pakietbudowlany.pl.

Termoizolacja definicją ciepła w domu, czyli słów kilka o styropianie

Skoro wiemy, że okna mają właściwości termoizolacyjne, warto przyjrzeć się głównemu wektorowi odpowiadającemu za utrzymanie ciepła w domu. Statystycznie najczęściej używanym surowcem do modernizacji termoizolacyjnej domów jest styropian. Materiał ten jest uniwersalnym nośnikiem ocieplenia ścian zewnętrznych; inwestorzy dobierają odpowiedni rodzaj styropianu do rodzaju ściany i jej wykończenia. Docieplanie może być realizowane różnymi systemami, jednak najpowszechniejszą metodą jest instalacja płyt styropianowych, mocowanych etapowo za pomocą spoiwa, najczęściej cementu. Powszechna wiedza wśród osób niezwiązanych z branżą budowlaną ogranicza się do stosowania styropianu białego. Materiał rzeczywiście spełnia swoje zadanie, jednak hurtownie budowlane oferują również wybór styropianu grafitowego, którego charakteryzują lepsze właściwości przewodzenia ciepła.

Szary styropian - dlaczego warto?

Podstawową różnicą pomiędzy styropianem białym, a szarym (zwanym styropianem grafitowym) jest różnica w grubości i gęstości materiału. Styropian grafitowy jest o około 20% bardziej efektywny niż styropian biały, co przekłada się na mniejsze zużycie materiału, nie ograniczając przy tym właściwości termoizolacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ płyta styropianowa grafitowa jest cieńsza, a przynosi tożsame efekty termiczne, co standardowa płyta styropianowa. Ponadto, stosując grubszą, czyli białą płytę niestety jesteśmy narażeni na efekt cofnięcia okien. W konsekwencji z nadproża oraz ościeżnicy może padać cień wytworzony przez głębie izolacji, co przekłada się na zmniejszenie przepustowości światła do pomieszczenia. Wybór systemu ocieplenia opisaną metodą jest droższy, jednak warto przeanalizować czy w ostatecznym rozrachunku nie będzie to korzystniejsze rozwiązanie.

Począwszy od zakupu gwoździ, a skończywszy na zamówieniu krokwi do budowy dachu – należy zachować rozsądek podczas zakupów w sklepie budowlanym. Warto porównać ceny z danego segmentu produktowego i postawić na zaufanie do wiodących marek na rynku. Wbrew powszechnej opinii, można wyremontować mieszkanie ekonomicznie z zachowaniem dobrej jakości wykończenia i doboru materiałów. Niezbędna jest uprzednia analiza oferowanych produktów w sklepie i oszacowanie możliwości finansowych. Warto korzystać z promocji w sklepie internetowym - można zoptymalizować koszty inwestycji. Względy ekonomiczne to jedno, jednak nie warto oszczędzać na takich elementach jak okna, podłogi czy termoizolacje. Dobra jakość zazwyczaj idzie w parze z wyższą ceną, jednak należy zawsze dokonywać wyborów zgodnie z przeświadczeniem, iż efekt pracy mają się utrzymać na długie lata.