Kategorie

Styrodur – lepsza wersja styropianu

Styrodur – lepsza wersja styropianu

O ile każdy wie jak wygląda popularny styropian, to nazwa „styrodur” nie wszystkim jest znana. Tymczasem jest to materiał produkowany z tego samego surowca, co styropian, czyli z polistyrenu i nawet do niego podobny. Jednak, styrodur charakteryzuje się znacznie wyższymi parametrami, dzięki czemu możliwości jego wykorzystania są znacznie większe.

Dlaczego lepszy?

Mimo podobieństw styrodur ma lepsze właściwości niż styropian, gdyż składa się z małych zamkniętych mikrokomórek, dzięki czemu jego powierzchnia jest jednorodna, twardsza i bardziej wytrzymała od styropianu. Różnice te powstają na etapie procesu produkcji na skutek sprasowania masy polistyrenowej, do której wcześniej dodaje się granulat pianotwórczy.

Styrodur - doskonały izolator termiczny

Dzięki bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym styrodur jest chętnie wykorzystywany w budownictwie do ocieplania takich miejsc jak fundamenty czy piwnice, które są narażone na niskie temperatury i wilgoć. Wykorzystuje się go również do izolacji dachów o odwróconym układzie warstw, gdyż sprawdza się właśnie w trudnych warunkach i jest praktycznie nienasiąkliwy i odporny na szkodliwe działanie wilgoci.

Styrodur - bardzo wytrzymały

Styrodur jest twardszy od styropianu i bardzo wytrzymały. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się jako izolator w miejscach narażonych na duże obciążenia, takich jak np. parkingi samochodowe lub garaże. Materiał ten nie ulega odkształceniom i ma dużą wytrzymałość mechaniczną.

Styrodur - ogień mu niestraszny

Podobnie jak styropian, styrodur nie pali się, tylko topi i gaśnie. Dzieje się tak na skutek dodania do niego składnika opóźniającego palność. Dzięki temu jest bardzo bezpiecznym materiałem izolacyjnym, zwłaszcza do wykorzystania przy ocieplaniu budynków mieszkalnych.

Styrodur nie tylko w budowlance

Zalety tego materiału powodują, że jest on wykorzystywany nie tylko w budownictwie. Branżą, która bardzo często sięga po ten produkt jest też… reklama. Dzięki temu, że styrodur jest wytrzymały, lekki, odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne i łatwo poddający się obróbce jest idealnym tworzywem do produkcji reklam i liter przestrzennych, które mogą być wyeksponowane właściwie wszędzie.

Wyższa cena – wyższa jakość

Pomimo tego, że za styrodur zapłacimy więcej niż za styropian, jest on coraz częściej wybierany przez inwestorów, zwłaszcza do izolacji trudnych i narażonych na wilgoć miejsc, w których takie ocieplenia jak wełna mineralna czy styropian by się nie sprawdziły. Sporo właścicieli domów woli zainwestować więcej gotówki i mieć pewność, że upływ czasu nie naruszy warstwy izolacyjnej, a jej parametry pozostaną niezmienione. Tym, którzy wybiorą właśnie ten rodzaj materiału polecamy zakupy w hurtowni budowlanej Białystok oferującej materiały dociepleniowe, które można kupić za pomocą Internetu i zamówić transport na miejsce przeznaczenia.

Na zakończenie warto podkreślić, że styrodur można poddawać recyklingowi, co w dzisiejszych czasach nastawionych na ekologię jest bardzo pożądaną cechą.