Kategorie

Przydatne narzędzia malarskie, czyli jak sobie ułatwić malowanie

Przydatne narzędzia malarskie, czyli jak sobie ułatwić malowanie

Choć jedni to lubią, a inni nienawidzą to jednak wszyscy raz na jakiś czas muszą wyremontować swoje domy i mieszkania. Po pewnym czasie odświeżenia wymagają głównie ściany i sufity, które trzeba pomalować by odzyskały świeżość i ładny wygląd. Nie wszyscy wynajmują fachowych malarzy, część osób maluje swoje domy we własnym zakresie, gdyż jest to umiejętność, której można się stosunkowo łatwo nauczyć. Żeby jednak remont nie trwał całe wieki, warto zaopatrzyć się w fachowe narzędzia malarskie, które znacznie usprawnią pracę i przyczynią się do lepszego efektu końcowego.

Czas na malowanie!

Zazwyczaj tym, co najbardziej nas zaprząta przed rozpoczęciem malowania jest dobór kolorów do pomieszczeń i zakup odpowiednich farb. Jest to chyba najprzyjemniejsza część remontu, choć może prowadzić do sporów rodzinnych, jeśli domownicy mają różne zdania, co do przyszłej kolorystyki mieszkania. Jeżeli jednak uda się już dojść do porozumienia, można uznać, że czas przystąpić do konkretnych zakupów i rozpocząć pracę.

O ile kupno farb raczej nie nastręcza trudności, to wybór niezbędnych narzędzi malarskich dla osoby niedoświadczonej może już stanowić problem. Czasy, gdy wszystko malowało się dwoma pędzlami odeszły do przeszłości i dziś każdy malarz ma do dyspozycji kilkanaście różnych przyrządów, dzięki którym profesjonalnie pomaluje wszystkie zakamarki.

Wałki, pędzle i szpachelki, czyli narzędzia malarskie, których będziesz potrzebował

Dobór odpowiednich narzędzi uzależniony jest od rodzaju i faktury ścian, które chcemy pomalować oraz używanej farby.

Wśród dostępnych na rynku przyrządów, które mogą nam się przydać, możemy znaleźć:

  • Różnego rodzaju wałki malarskie z krótkim włosem (do gładkich powierzchni) i długim (do powierzchni porowatych), z okapnikiem, z uchwytem, wałki do odcięć, narożnikowe, gąbkowe,
  • Pędzle malarskie wykonane zarówno z włosia naturalnego (do farb olejnych i rozpuszczalnikowych) jak i syntetycznego (do farb wodorozcieńczalnych) o różnym kształcie (ławkowce, płaskie, pierścieniowe, kaloryferowce do malowania przestrzeni za grzejnikami),
  • Szerokie i wąskie szpachelki do naprawiania dziur i ubytków na ścianach lub zeskrobywania zaschniętej farby,
  • Inne akcesoria takie jak taśmy malarskie, folie zabezpieczające, kuwety na farbę, wiaderka itp.

Dobrze zaplanowany remont to połowa sukcesu

Każdy remont to niesamowity rozgardiasz i zamieszanie. Im mniej doświadczona jest osoba go przeprowadzająca tym większe ryzyko niezapowiedzianych przeszkód i utrudnień. Dlatego przed rozpoczęciem prac, dobrze jest poświęcić trochę czasu na przygotowania i zakup wszelkich niezbędnych narzędzi malarskich, aby potem zająć się tylko malowaniem. Można to zrobić stacjonarnie jak i internetowo np. w sklepie budowlanym w Białymstoku oferującym narzędzia i akcesoria niezbędne przy każdym remoncie. Jeśli zaopatrzymy się we wszystko, co będzie nam potrzebne, jest duża szansa, że remont przebiegnie sprawnie i nie stanie się przyczyną rodzinnych konfliktów.