Kategorie

Farby przemysłowe – rodzaje i zastosowanie

Farby przemysłowe – rodzaje i zastosowanie

W zabezpieczeniu powierzchni wystawionych na działanie szczególnie uciążliwych czynników nieocenione będą farby przemysłowe. Odpowiednio dobrane tworzą trwałą powłokę ochronną, dzięki której dana powierzchnia na długo zachowa idealny stan. Z naszej oferty polecamy niezawodne produkty firmy Teluria do różnych zastosowań.

Farby przemysłowe do metalu

Konstrukcje metalowe wykonane np. ze stali, aluminium, cynku lub miedzi ulegają korozji:

 • w warunkach naturalnych, w kontakcie z wodą i tlenem,
 • w przemyśle po zetknięciu z agresywnymi substancjami chemicznymi.

Farby przemysłowe pomagają chronić konstrukcje metalowe przed korozją. Ważny jest jednak dobór systemu powłok do rodzaju agresywności korozyjnej środowiska.

Gruntoemalia alkidowa tiksotropowa przemysłowa antykorozyjna Telkyd S 200 TIX - TeluriaPrzykład zastosowania

 • W przypadku wysokiego obciążenia, typowego np. dla maszyn w zakładach chemicznych i w strefach przemysłowych zaleca się poniższy system powłok (nakładanych w dobowych odstępach):antykorozyjna farba podkładowa np. alkiduretanowa dwuskładnikowa Telpur P 150 do powierzchni metalowych,
 • wykitowanie i zeszlifowanie powierzchni,
 • nawierzchniowa emalia poliuretanowa np. dwuskładnikowa połyskowa Telpur T 340 (2-3 warstwy).

Ważne! Powierzchnie pokrywane farbami przemysłowymi muszą być całkowicie suche.

Wśród produktów marki Teluria znajduje się duży wybór środków antykorozyjnych:

 • odpowiednich jako podkładowa powłoka powierzchni metalowych: Telpox P 120 (dzięki specjalnemu wypełniaczowi tworzy barierową ochronę miką żelazną) lub Telkyd P 110 (uniwersalna farba podkładowa),
 • farby nawierzchniowe: Telkyd T 300 (farba alkidowa, dla terenów z umiarkowaną korozją) lub Telpur T 300 (odporna na czynniki atmosferyczne, dla trudnych warunków i różnych środowisk).

Wszystkie podane farby dostępne są w naszym sklepie.

Farby przemysłowe do podłóg

Odpowiedniego zabezpieczenia wymagają też powierzchnie poddawane dużym obciążeniom. Przykładem powierzchni obciążonych są podłogi:

 • magazynów,
 • hal produkcyjnych,
 • garaży,
 • tarasów.

Ponadto produkty tego typu często stosuje się we wnętrzach prywatnych (kuchniach, a nawet salonach) w stylu industrialnym. Dzięki zastosowaniu farb przemysłowych powierzchnie są odporne na substancje chemiczne, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Farba podkładowa przemysłowa alkidowa antykorozyjna Telpur P 120 - TeluriaPrzykłady zastosowania:

 • do betonowych, niegładzonych podłóg polecamy produkt Telpox F 200 (masa epoksydowa dwuskładnikowa). Sprawdzi się także jako wylewka podłogowa oraz zabezpieczenie zmywalnych powłok ścian i powierzchni mineralnych (z betonu, tynku, cegły). Przed użyciem farbę należy wymieszać z utwardzaczem. Na kompletne utwardzenie powłoka potrzebuje blisko 7 dni,
 • istnieją farby do powierzchni obciążonych o specjalistycznym przeznaczeniu (np. z atestem na kontakt z żywnością i napojami – dla miejsc, gdzie żywność ma bezpośredni kontakt z podłożem) oraz pozwalające otrzymać ciekawą fakturę podłoża (dające np. efekt granitowej podłogi).

Tego typu produkty na zamówienie są dostępne w różnych kolorach. Na specjalne życzenie w niektórych wypadkach jest możliwość zabarwienia na dowolnie wybrany kolor.

Farby firmy Teluria to nowoczesne rozwiązanie, które znajduje szerokie zastosowanie we wnętrzach przemysłowych, publicznych i prywatnych oraz na terenach zewnętrznych. Chronią powierzchnie różnego typu skutecznie i przez długi czas. Warunkiem trwałości zabezpieczonych powierzchni jest jednak poprawne wykonanie powłok.