Kategorie

Rodzaje wełny mineralnej i jej zastosowanie

Rodzaje wełny mineralnej i jej zastosowanie

Wełna mineralna stanowi doskonały materiał izolacyjny. Jej wybór uzależniony jest głownie od specyfiki powierzchni, jakie planujemy docieplić. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje, właściwości i możliwości zastosowania tego cennego przy wszelkich pracach wykończeniowych tworzywa.

Wełna mineralna skalna i szklana – podobieństwa i różnice

wełna mineralna goldWełna mineralna jest jednocześnie bardzo dobrą izolacją akustyczną, paroprzepuszczalną i ogniochronną.  Wytwarza się ją z surowców skalnych lub szklanych, które mają ze sobą wiele wspólnego. Zbliżone parametry techniczne i właściwości materiałów wynikają z niemal identycznego procesu produkcyjnego, polegającego na topnieniu bazy wyjściowej, a następnie jej rozwłóknieniu.

Różnice polegają natomiast na tym, że wełna skalna powstaje z bazaltu, a szklana z piasku kwarcowego. Ta druga charakteryzuje się o wiele mniejszą odpornością na ogień, co należy wziąć pod uwagę planując jej przeznaczenie docelowe i względy bezpieczeństwa.

Produkty wytwarzane z wełny mineralnej i szklanej

Ocieplanie wnętrz jest głównym przeznaczeniem wełny mineralnej.Jest ona niezwykle praktycznym materiałem przy produkcji takich wyrobów, jak np.:

  • płyty pod tynki (do izolacji cieplnej fundamentów i akustycznej stropów),
  • kształtki i otuliny rur (w których woda osiąga bardzo wysokie temperatury),
  • płyty, filce, maty, granulaty (służące dokładnemu, szczelnemu i łatwemu w montażu ocieplaniu),
  • płyty izolujące dachy kryte papą lub innym miękkim surowcem.

Wybór odpowiedniego rodzaju wełny mineralnej zależy zatem przede wszystkim od tego, czemu ma ona służyć. Jej powszechna dostępność jest na tyle duża, że w prosty sposób można dopasować typ surowca odpowiadający indywidualnym potrzebom.

Wełna mineralna w matach i płytach

wełna mineralna isorocDla osób, które na własną rękę zdecydują się montować wełną mineralną, bardzo ważną kwestią jest to, czy posiada ona postać maty, czy też płyty. Obie wersje mają swoje zalety, dlatego warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami.

Maty są niezwykle lekkim i sprężystym materiałem, a przy tym mają dużą grubość i niewielką gęstość. Dzięki temu łatwo jest je układać i dopasować do niestandardowych powierzchni w celu szczelnego wypełnienia każdej luki. Najczęściej przybierają postać rolek, ale można spotkać się również z arkuszami.

Wszystkie maty prezentowane w ofercie Pakietu Budowlanego pochodzą od renomowanych producentów, takich jak: Neoprofil, IsoverUrsa i Climowool. Gwarancja jakości materiału bardzo często decyduje bowiem o tym, jak skuteczny okazuje się być w praktyce, i czy spełnia swoje funkcje bez zarzutu.

Płyty są natomiast zdecydowanie sztywniejsze od mat. Często są też specjalnie usztywniane (siatką z drutu lub szklanym welonem). Cechą, która różnicuje wełną mineralną w obrębie płyt, jest przede wszystkim jej gęstość (płyty miękkie, półtwarde i twarde). Do izolacji zewnętrznych ścian warstwowych oraz połaci dachowych wybiera się zwykle wersje półtwarde, a wewnątrz budynków – miękkie, które stanowią dodatkowe wytłumienie dźwięków.

W ofercie Pakietu Budowlanego można znaleźć cztery rodzaje bardzo dobrej jakościowo wełny mineralnej w formie płyt marki Isoroc:

  • ISOFAS-P 038 (do stosowanie zewnętrznego i wewnętrznego),
  • ISOVENT-L 036 (idealna do poddaszy, podłóg, stropodachów i ścian),
  • ISOPANEL 036 (o najwyższej jakości komforcie cieplnym) oraz
  • ISOLIGHT 037 (wyróżniająca się niezwykle lekką, oddychającą strukturą).


Wełna mineralna jest od lat najlepszym sposobem na efektywne docieplenie wnętrz, przy ich dodatkowym wyciszeniu, ochronie przed ogniem i zachowaniu paroprzepuszczalności. Wybór właściwego rodzaju materiałów od sprawdzonych producentów daje przy tym gwarancję satysfakcji i sprawnego przeprowadzenia prac służących wykończeniu budynku.