Kategorie

Kilka słów o rodzajach okien, ich właściwościach i zastosowaniu

Kilka słów o rodzajach okien, ich właściwościach i zastosowaniu

Wybór odpowiednich okien, które – zarówno pod względem użyteczności, jak i wyszukanego designu – sprawdzają się w pełni jako rozważna i ponadczasowa inwestycja nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto posiadać kluczową wiedzę z tego zakresu. Podpowiadamy, jakie są rodzaje najczęściej montowanych w domach jednorodzinnych okien oraz na które ich właściwości powinniśmy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnego modelu.

Najpopularniejsze typy okien stosowane w domach jednorodzinnych

okno pcv clasictherm sonarolCałościowe wykończenie i wyposażenie domu jednorodzinnego we wszystkie niezbędne urządzenia jest o tyle odpowiedzialne, że konsekwencje raz podjętej decyzji, towarzyszą nam zwykle przez wiele lat. Montaż okien jest taką właśnie przyszłościową inwestycją, dlatego dobrze wiedzieć, jakie rodzaje są obecnie najpopularniejsze na rynku. Polacy najczęściej wybierają okna:

Tradycyjne

Jedno-, dwu- lub trójskrzydłowe modele otwieralne, za których ruch odpowiadają specjalne okucia wyposażone w klamkę i zawiasy. Mogą mieć charakter rozwieralny, uchylny lub uchylno-rozwieralny (typowo uchylne zdarzają się bardzo rzadko).

Dachowe

Doskonałe do tego, by modnie i praktycznie wykorzystać przestrzeń na poddaszu. Ich skrzydła mogą otwierać się w sposób obrotowy lub uchylno-obrotowy, a miejsce ulokowania klamki lub uchwytu można w prosty sposób dopasować do potrzeb wysokościowych pomieszczenia tak, by zapewnić pełną wygodę ich otwierania i zamykania domownikom.

Okna dachowe, które znajdują się w ofercie Pakietu Budowlanego, wyróżnia elegancki design, komfort użytkowania oraz łatwość przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Modele Enevi VSO E2 OKPOL oraz Enevi VSO E3 OKPOL należą do okien dwuszybowych o ponadstandardowej funkcjonalności, wynikającej głównie z wyposażenia w cieplne ramy międzyszybowe, powłokę niskoemisyjną oraz hartowane szyby z dodatkowym nawiewnikiem NEO-AIR, dzięki czemu cieszą się ogromną popularnością wśród Klientów.

Balkonowe

Wśród których najczęściej wybieranymi są te z niskimi, profilowanymi podłogami, ponieważ cechują się praktycznością i podwyższonym bezpieczeństwem (w porównaniu do tradycyjnej wersji bezprogowej).

Nieotwieralne

Wymagające stosunkowo niskich nakładów pieniężnych, ale sprawdzające się najlepiej w przypadkach, kiedy zależy nam jedynie na optymalnym dostępie światła dziennego, bez konieczności wietrzenia pomieszczeń.

Rodzaje okien ze względu na ich funkcjonalność

Praktyczność codziennego stosowania jest głównym wymogiem, jakiemu powinny sprostać wybrane przez nas okna. Szczególnie ważne jest, aby w przestrzeni wyznaczającej granice domowego zacisza zamontować takie egzemplarze, które:

  • zapobiegają utracie ciepła z wnętrza budynku oraz chronią przed jego przegrzaniem – co pozwala na skuteczne oszczędzanie na ogrzewaniu mieszkania w ciągu chłodnych miesięcy i ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury latem,
  • dają poczucie bezpieczeństwa – trwałe i profesjonalnie wzmocnione konstrukcje wykonane ze stabilnych sześciokomorowych profili pełnią dodatkowo funkcję antywłamaniową,
  • gwarantują odpowiednie wyciszenie – dźwiękochłonne modele okien stanowią doskonałą ochronę przed uciążliwymi hałasami z zewnętrz (np. wywołanymi ruchem ulicznym czy niedalekim usytuowaniem hali fabrycznych),
  • wyróżniają się łatwością w obsłudze – prosty montaż, otwieranie i uchylanie oraz przeprowadzanie zabiegów czyszczących niewymagających stosowania trudnodostępnych i kosztownych preparatów są właściwościami szczególnie cenionymi i poszukiwanymi przez zainteresowanych nabyciem okien.

Odpowiedzią na wszystkie te wymagania, istotną przy zakupie, a następnie wieloletnim i bezproblemowym korzystaniu z wyposażenia okiennego domów, są modele proponowane przez Pakiet Budowlany, a mianowicie okna PCV: 6 PLUS, CLASICTHERM, OPTITHERM oraz MAXTHERM sprawdzonego producenta – firmy Sonarol. Ich trwałość, estetyka wykończenia oraz żywotność sprawiają, że cieszą się ponadczasową popularnością i gwarantują satysfakcję z rozsądnie dokonanego wyboru, służącego bez konieczności wymiany czy naprawy pojawiających się usterek przez wiele lat.

Wiedza na temat rodzajów okien, ich właściwości i najczęstszych zastosowań pozwala wyposażyć każdy dom w modne, funkcjonalne i żywotne modele, a taki wybór jest rozsądną inwestycją w przyszłość własną i pozostałych członków rodziny.