Kategorie

Kiedy należy zainwestować w styropian XPS?

Kiedy należy zainwestować w styropian XPS?

Styropian XPS jest znacznie szczelniejszą odmianą izolacji cieplnej, niż materiały takie jak choćby styropian EPS, jednakże może odstraszać kupujących swoją ceną. Kiedy więc warto postawić na  bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, by uzyskać optymalny stosunek jakości do poniesionych kosztów?

W czym styropian ekstrudowany jest lepszy od konkurencji?

Styropianowe materiały ociepleniowe typu XPS powstają na bazie spienionego polistyrenu. Ich jednorodność, gładka powierzchnia i struktura, wytworzona z małych komórek, co gwarantuje jej zwartość, zapewniają większą mechaniczną wytrzymałość materiału oraz wyższe parametry w zakresie izolacji termicznej. Tak więc kupując styrodur otrzymujemy produkt twardszy i odczuwalnie mniej nasiąkliwy.

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, iż styropian ten ma właściwości samogasnące i podlega recyklingowi, co doceniane jest w odpowiedzialnym budownictwie nastawionym na ochronę środowiska. Niektóre części budynków wymagają szczególnego zabezpieczenia, toteż warto w nie doinwestować, by uzyskać pełen komfort użytkowania.

Które części termoizolacji wykonać styropianem XPS?

Z racji wspomnianych wcześniej zalet styropian ekstrudowany doskonale sprawdza się przy ocieplaniu następujących części budynków:

  • ławy fundamentowe,
  • zewnętrzne ściany piwnic,
  • obwody ścian i podłóg,
  • elementy konstrukcyjne bezpośrednio graniczące z gruntem,
  • mury warstwowe,
  • ciągi komunikacyjne,
  • mostki termiczne,
  • dachy.

Z racji dużej wytrzymałości na nacisk, styrodur bardzo często bywa wykorzystywany właśnie do izolacji fundamentów, dachów i podłóg. Nie należy się po nim jednak spodziewać właściwości wygłuszających.

Duże wsparcie XPS w hydroizolacji

Z racji swoich właściwości wodoodpornych, materiały ociepleniowe tego typu stanowią znakomite uzupełnienie zastosowanej w budynku hydroizolacji. Ich wytrzymałość oraz nienasiąkliwość pozwala stworzyć szczelną barierę, która ochroni warstwę przeciwwilgociową przed uszkodzeniami mechanicznymi i przenikaniem wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów narażonych na nadmierne przenikanie wód gruntowych, czy podtopienia. Stawiając budynek na podmokłym terenie warto zabezpieczyć jego dolne części odpornym materiałem, który zagwarantuje stabilność oraz wytrzymałość całej konstrukcji.

Styrodur na dach i do garażu

Styrodur bywa także bardzo chętnie wykorzystywany przy aranżacji zielonych tarasów na płaskich dachach. Specyficzne właściwości tego produktu, takie jak wysoka odporność na  temperatury, sprawdzają się tutaj idealnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie XPS jako warstwy izolacyjnej na podłodze w garażu, zwłaszcza jeżeli ten jest postawiony bezpośrednio na gruncie.

Płaska, gładka powierzchnia, wysoka sztywność oraz trwałość styropianu XPS sprawiają, że jego montaż jest wyjątkowo łatwy. Ponadto, dzięki dobrej izolacyjności termicznej i znikomej absorpcji wody styropian ten możemy montować także pomiędzy dwiema warstwami ściany bez warstwy powietrza.