Kategorie

Jak ocieplić dach skośny?

Jak ocieplić dach skośny?

Dachy skośne to najpowszechniej występujący w naszym kraju rodzaj zadaszenia, szczególnie popularny w zabudowie jednorodzinnej. Odpowiednie wykonanie, szczelność i ocieplenie dachu stanowi jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Błędy popełnione w tej fazie prac mogą być kosztowne w przyszłości. Dachem bowiem uciekać może wiele ciepła, co odbije się na rachunkach, które musimy opłacać za ogrzewanie budynku. Ilość ciepła traconego przez dach sięga 25%. Jest więc o co walczyć. Jak zatem ocieplić dach?

Poddasze użytkowe i nieużytkowe

Ta kwestia bardzo różnicuje technikę wykonania ocieplenia. W sytuacji, gdy decydujemy się na pozostawienie poddasza jako części nieużytkowej, czyli tzw. strychu, upraszczamy sobie nieco sprawę. Nie będziemy musieli wykonać prac termoizolacyjnych na połaci skośnej. W takiej sytuacji termoizolacja powinna się znaleźć od razu na stropie. Jej ułożenie w sposób poziomy zamiast skosów może być znaczącym ułatwieniem.

materiał do ocieplenia dachuBardziej wymagające są prace termoizolacyjne w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać nasze poddasze jako część użytkową. W takim przypadku warstwy izolacyjne muszą zostać zamontowane na połaci skośnej dachu.

Tutaj bardzo ważne będzie ułożenie trzech warstw izolacyjnych:

 • pokrycie wstępne,
 • warstwa termoizolacyjna,
 • warstwa paroizolacyjna.


Każdy z powyższych elementów ma istotne znaczenie i powinien być wykonywany z należytą starannością. Błędy popełnione na tym etapie mogą być kosztowne.

Przede wszystkim solidne materiały i wykonaniePamiętaj, by w kwestiach dotyczących tego, jak ocieplić dach, nie oszczędzać na materiałach do wykonania ocieplenia. To inwestycja na długie lata. Oszczędzanie na narzędziach lub materiale może odbić się w późniejszym czasie na trwałości izolacji. Podobnie sprawa ma się z własnymi umiejętnościami. Jeżeli nie jesteś pewien co do swoich możliwości w tej dziedzinie, nie warto przystępować do takich prac samodzielnie. Nawet pozornie dobrze wykonana izolacja przez osobę bez doświadczenia może skutkować powstawaniem tzw. mostków termicznych, które będą przyczyną pogorszenia się właściwości izolacyjnych.

Materiały potrzebne do ocieplenia:

 • wełna mineralna,
 • folia paraizolacyjna,
 • folia paroprzepuszczalna,
 • aluminiowe profile,
 • dodatkowe elementy do profili,
 • wkręty montażowe,
 • płyty regipsowe,
 • narzędzia montażowe (wkrętarka, poziomica, miarka, taker, specjalny nóż do wełny).


Powyższe zakupy trzeba zrobić tylko w sytuacji, gdy decydujesz się na własnoręczne ocieplenie poddasza. W przypadku, gdy wybierzesz fachową firmę, ekipa dociepleniowa dostarczy wszystko na miejsce wykonywania zlecenia. Dodatkowo profesjonalna firma zadba o wybór odpowiedniej jakości materiałów termoizolacyjnych w taki sposób, by wykonane prace były maksymalnie trwałe.

Do ocieplenia poddasza zwykle wykorzystuje się jeden z poniższych materiałów:

 • wełna mineralna – doskonale nadaje się do budynków jednorodzinnych, cechuje się niskim kosztem wykonania ocieplenia i względnie poprawnymi właściwościami termoizolacyjnymi;
 • styropian – faworyzowany z racji korzystnego przelicznika jakości do ceny, izoluje wystarczająco dobrze do naszych warunków pogodowych, a dodatkowo jest prosty w montażu;
 • pianka PUR – popularna pianka poliuretanowa może również służyć jako materiał termoizolacyjny; dzięki możliwości wykonania ocieplenia natryskowo, nadaje się świetnie do wszystkich rodzajów powierzchni, również trudnodostępnych;
 • celuloza – dobrze sprawdzi się w przypadku poddasza budynku; metoda jest skuteczna i bardzo bezpieczna, a wełna celulozowa (nazywana również watą celulozową) to produkt ekologiczny.


Pożądane efekty może dać każda z metod, a zasada doboru to indywidualne podejście do kwestii związanych z konstrukcją budynku, rodzajem i wielkością poddasza, oczekiwaniami użytkowników. Każdy aspekt należy rozpatrywać indywidualnie.

Pamiętaj o wentylacji dachuTo bardzo istotna kwestia, bowiem jeżeli prace zostaną wykonane w sposób całkowicie uszczelniający, spodziewać się możesz w przyszłości pleśni czy też zagrzybienia. Pod warstwą izolacyjną stosuje się paroizolację, a w kalenicy lub przy okapie dachowym przygotowuje się specjalne otwory wentylacyjne. Nie należy obawiać się traty ciepła. Fachowe działania to równowaga pomiędzy izolacyjnością termiczną a wentylacją.

Jak ocieplić dach skośny w rozsądnej cenieCeny są zróżnicowane nie tylko w zależności od rozmiaru dachu, ale również regionu kraju. Typowe ceny za wykonanie prac na bazie wełny mineralnej to od 30-80 zł m2, a w przypadku pianki PUR cena za metr może osiągnąć nawet do 150 zł. O tym, jak ocieplić dach skośny warto porozmawiać ze specjalistą, który zaproponuje rozwiązanie z uwzględnieniem konkretnego budżetu.